Aktivt företag
MPM Transport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Företaget ska bedriva taxiverksamhet av privata kunder och serviceresor.
- Registrerat
- 15 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Januarigatan 18
- Postnummer & ort
- 41546 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- MPM Transport ABReg 2022-06-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,9 mkr
▲ 44,5 %Årets resultat
116 tkr
▲ 26,0 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 9,7 %Eget kapital
297 tkr
▲ 64,1 %Soliditet
9,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
3 tkr
▼ 98,3 %Totala skulder
2,7 mkr
▲ 5,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 10 909 672 | 7 552 528 | 1 222 913 |
| Övriga externa kostnader | 406 882 | 142 448 | - |
| Personalkostnader | 5 957 870 | 4 775 958 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 289 084 | 195 413 | - |
| Resultat e. fin. poster | 149 529 | 115 879 | 80 223 |
| Resultat före skatt | 149 529 | 115 879 | - |
| Årets resultat | 115 894 | 92 010 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 2 374 871 | 2 214 198 | - |
| Omsättningstillgångar | 635 134 | 529 354 | - |
| Kassa & bank | 3 272 | 191 156 | - |
| Summa tillgångar | 3 010 005 | 2 743 552 | - |
| Eget kapital | 296 592 | 180 698 | - |
| Långfristiga skulder | 1 896 258 | 2 009 919 | - |
| Kortfristiga skulder | 817 155 | 552 935 | - |
| Soliditet (%) | 9,9 % | 6,6 % | 7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 10,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 116 tkr, en nettomarginal på 1,1 %.
- Soliditeten var 9,9 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,78).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+44,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+198,7 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
39,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
727 tkr
15 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB