Aktivt företag
Mutares Nordics AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska bedriva företagsekonomisk rådgivning samt förvalta värdepapper, fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Birger Jarlsgatan 12
- Postnummer & ort
- 11434 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Mutares Nordics ABReg 2020-11-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
61,1 mkr
▼ 2,6 %Årets resultat
2,9 mkr
▼ 43,7 %Tillgångar
21,5 mkr
▼ 44,7 %Eget kapital
3,2 mkr
▼ 39,2 %Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
3,2 mkr
▼ 50,9 %Totala skulder
18,2 mkr
▼ 45,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 61 077 377 | 62 683 132 | 88 095 000 | 29 309 340 | 23 365 381 |
| Övriga externa kostnader | 19 198 935 | 17 726 900 | - | 4 799 291 | 5 973 329 |
| Personalkostnader | 37 399 003 | 38 408 854 | - | 22 395 047 | 15 602 335 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 244 642 | 7 045 823 | - | 1 809 673 | 1 540 019 |
| Resultat e. fin. poster | 3 796 025 | 6 635 673 | - | 1 796 856 | 1 505 841 |
| Resultat före skatt | 3 796 025 | 6 635 673 | - | 1 796 856 | 1 505 841 |
| Årets resultat | 2 926 521 | 5 197 344 | - | 1 392 905 | 1 156 974 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 543 748 | 760 675 | - | 699 851 | 790 443 |
| Omsättningstillgångar | 20 906 796 | 38 043 337 | - | 15 318 319 | 11 001 923 |
| Kassa & bank | 3 151 105 | 6 418 038 | - | 1 988 824 | 9 388 095 |
| Summa tillgångar | 21 450 544 | 38 804 012 | - | 16 018 170 | 11 792 366 |
| Eget kapital | 3 216 883 | 5 290 362 | - | 2 596 213 | 1 203 308 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 18 233 661 | 33 513 650 | - | 13 421 957 | 10 589 058 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 16,2 % | 10,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 88,1 mkr (2023) till 61,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,9 mkr, en nettomarginal på 4,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+27,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
91,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,8 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB