Aktivt företag
Naboli AB
Översikt
Bolaget ska bedriva taxiåkeri och frisör salong och personaluthyrning.
- Registrerat
- 5 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fregattvägen 10 lgh 1704
- C/o
- c/o Tarkhan
- Postnummer & ort
- 18353 TÄBY
- Registrerat namn
- Naboli ABReg 2020-07-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,6 mkr
▲ 21,9 %Årets resultat
385 tkr
▲ 33,0 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 35,0 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 40,3 %Soliditet
71,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
584 tkr
▲ 259,4 %Totala skulder
534 tkr
▲ 20,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 583 102 | 3 758 317 | 3 975 156 | 2 770 884 | 1 188 843 |
| Övriga externa kostnader | 309 935 | 234 958 | 375 441 | 286 855 | 166 075 |
| Personalkostnader | 1 883 390 | 1 457 356 | 1 993 100 | 1 250 010 | 659 467 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 442 638 | 338 077 | 381 706 | 153 118 | 10 888 |
| Resultat e. fin. poster | 384 631 | 289 238 | 342 566 | 126 024 | 314 |
| Resultat före skatt | 384 631 | 289 238 | 342 566 | 126 024 | 314 |
| Årets resultat | 384 631 | 289 238 | 342 566 | 126 024 | 245 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 049 029 | 1 095 303 | 970 002 | 653 281 | 234 936 |
| Omsättningstillgångar | 789 105 | 265 792 | 446 104 | 397 828 | 176 369 |
| Kassa & bank | 583 950 | 162 490 | 376 485 | 233 317 | −609 |
| Summa tillgångar | 1 838 134 | 1 361 095 | 1 416 106 | 1 051 109 | 411 305 |
| Eget kapital | 1 340 039 | 955 408 | 616 171 | 273 605 | 57 581 |
| Långfristiga skulder | −35 224 | 54 295 | 332 676 | 802 482 | 393 900 |
| Kortfristiga skulder | 569 399 | 387 472 | 503 339 | 11 102 | −4 096 |
| Soliditet (%) | 71,3 % | 68,1 % | 41,5 % | 23,0 % | 7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 21,9 % jämfört med 2024, till 4,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 385 tkr, en nettomarginal på 8,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 71,3 % vid årets slut, upp från 23,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+40,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
28,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-09-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-09-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-02-28)
Registrerad: 2020-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 002 Node ABAB
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Asian Takeaway HandelsbolagHB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 100% Present Value ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB