Aktivt företag
Näsets Energi & Hälsa AB
Översikt
Medicinsk massageterapi, Taktil-, fibro- och lymfmassage, gravidmassage, zonterapi, personlig träning samt utbildning inom massage och försäljning av hudvård.
- Registrerat
- 3 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungstorpsvägen 8c
- Postnummer & ort
- 23632 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Näsets Energi & Hälsa ABReg 2021-03-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
298 tkr
▼ 0,8 %Årets resultat
35 tkr
▼ 64,0 %Tillgångar
106 tkr
▲ 17,2 %Eget kapital
46 tkr
▲ 319,7 %Soliditet
43,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4 tkr
▼ 86,1 %Totala skulder
60 tkr
▼ 24,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 297 500 | 299 941 | 320 183 | 315 678 | 280 976 |
| Övriga externa kostnader | 139 933 | 132 618 | 155 884 | - | 198 100 |
| Personalkostnader | 30 095 | 7 748 | 140 032 | - | 108 384 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 45 008 | 122 302 | −7 564 | - | −59 791 |
| Resultat e. fin. poster | 44 149 | 122 497 | −7 400 | −44 022 | −59 877 |
| Resultat före skatt | 44 149 | 122 497 | −7 400 | - | −59 877 |
| Årets resultat | 35 054 | 97 263 | −7 400 | - | −59 877 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 33 216 | 41 520 | 51 900 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 73 032 | 49 146 | 76 134 | - | 40 721 |
| Kassa & bank | 3 739 | 26 863 | 54 985 | - | 34 333 |
| Summa tillgångar | 106 248 | 90 666 | 128 034 | - | 40 721 |
| Eget kapital | 46 017 | 10 964 | −86 299 | - | −34 877 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 60 231 | 79 702 | 214 333 | - | 75 598 |
| Soliditet (%) | 43,3 % | 12,1 % | -67,4 % | -145,9 % | -86,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 320 tkr (2023) till 298 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 35 tkr, en nettomarginal på 11,8 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 43,3 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,0 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB