Aktivt företag
Newmountain Invest AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fabriksgatan 2A
- Postnummer & ort
- 64130 KATRINEHOLM
- Registrerat namn
- Newmountain Invest ABReg 2021-09-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 136,0 %Årets resultat
822 tkr
▲ 43,1 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 65,0 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 122,4 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
2,4 mkr
▲ 98,7 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 29,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 061 798 | 450 000 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 338 | 4 518 | 1 360 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 060 460 | 445 482 | −1 360 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 034 486 | 722 735 | 92 193 | −1 315 |
| Resultat före skatt | 1 034 486 | 722 735 | 92 193 | - |
| Årets resultat | 821 520 | 573 896 | 73 472 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 354 060 | 354 059 | 682 529 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 545 677 | 1 403 514 | 99 487 | - |
| Kassa & bank | 2 412 654 | 1 213 985 | 99 487 | - |
| Summa tillgångar | 2 899 737 | 1 757 573 | 782 016 | - |
| Eget kapital | 1 492 583 | 671 053 | 97 157 | - |
| Långfristiga skulder | 694 720 | 668 000 | 668 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 712 434 | 418 520 | 16 859 | - |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 38,0 % | 12,0 % | 3,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 136,0 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 822 tkr, en nettomarginal på 77,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut, upp från 3,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
99,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
77,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+136,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
55,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Katrineholm
Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.
- 3DKraft Sverige ABAB
- 3U Sweden ABAB
- 59North Wheels ABAB
- A Forss Konsult ABAB
- A M Söderstierna Åkeri AktiebolagAB
- A-System ABAB
- A-Tec Energi & Klimat ABAB
- A. Hellströms Åkeri ABAB