Aktivt företag
Nilsmarks Guld och Juveler i Lerum Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall idka handel med guld- och juvelerarvaror samt därmed sammanhängande verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 1982
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47771 Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Adelstorpsvägen 9a
- Postnummer & ort
- 44330 LERUM
- Registrerat namn
- Nilsmarks Guld och Juveler i Lerum AktiebolagReg 1982-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,5 mkr
▲ 29,7 %Årets resultat
266 tkr
▲ 19,5 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 4,6 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 8,8 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
368 tkr
▲ 4,3 %Totala skulder
742 tkr
▼ 15,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 534 014 | 2 724 012 | 2 743 893 | 2 845 091 | 2 321 000 |
| Övriga externa kostnader | 424 554 | 377 278 | 363 542 | 357 682 | - |
| Personalkostnader | 802 588 | 840 660 | 929 976 | 904 349 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 457 926 | 399 643 | 181 472 | 231 961 | - |
| Resultat e. fin. poster | 436 724 | 375 537 | 167 902 | 221 686 | 64 000 |
| Resultat före skatt | 336 724 | 281 537 | 167 902 | 166 686 | - |
| Årets resultat | 266 143 | 222 749 | 132 734 | 131 632 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 047 126 | 1 913 544 | 1 890 916 | 1 765 332 | - |
| Kassa & bank | 367 812 | 352 681 | 596 627 | 539 001 | - |
| Summa tillgångar | 3 047 126 | 2 913 544 | 2 890 916 | 2 765 332 | - |
| Eget kapital | 2 055 917 | 1 889 775 | 1 767 026 | 1 634 292 | - |
| Långfristiga skulder | 340 000 | 400 000 | 460 000 | 530 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 402 209 | 474 769 | 608 890 | 546 040 | - |
| Soliditet (%) | - | 69,0 % | 63,0 % | 61,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 29,7 % jämfört med 2023, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 266 tkr, en nettomarginal på 7,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder (SNI 47771). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
12,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Nilsmarks Guld och Juveler i Lerum Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lerum
Andra registrerade bolag med säte i Lerum.
- 71 HANA ABAB
- A Johansson Redovisning i Lerum ABAB
- A Spawn Point ABAB
- A Victory Innovation ABAB
- A. Bracci ABAB
- A. Comazzi Consulting ABAB
- A.Lindberg Consulting ABAB
- A.S.A.P Transport i Göteborg ABAB