Aktivt företag

Noor Tobak AB

AB Org.nr 5592278138
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-13

Företaget driver en tobaks rörelse samt förenlig verksamhet.

Registrerat
21 november 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Götgatan 91
C/o
c/o Violens Tobak
Postnummer & ort
11662 STOCKHOLM
Registrerat namn
Noor Tobak ABReg 2019-11-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
17,9 mkr
▼ 6,8 %
Årets resultat
95 tkr
▲ 387,8 %
Tillgångar
1,5 mkr
▲ 12,9 %
Eget kapital
272 tkr
▲ 53,4 %
Soliditet
17,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
554 tkr
▲ 164,6 %
Totala skulder
1,2 mkr
▲ 6,7 %
Nyckeltal 20242023202220222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 17 937 922 19 256 025 16 775 879 19 145 524 20 316 085
Övriga externa kostnader 480 808 467 447 846 801 486 909 491 629
Personalkostnader 835 267 1 170 332 1 022 554 1 239 807 790 242
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 97 505 12 469 −789 331 99 185 964 463
Resultat e. fin. poster 100 047 19 688 −782 630 104 160 964 083
Resultat före skatt 100 047 19 688 −542 630 104 160 724 083
Årets resultat 94 854 19 444 −542 630 82 448 568 239
Balansräkning
Anläggningstillgångar 20 833 120 654 133 825 105 000 100 000
Omsättningstillgångar 1 500 770 1 227 507 1 257 628 2 005 069 1 732 074
Kassa & bank 554 083 209 406 342 244 231 108 67 869
Summa tillgångar 1 521 603 1 348 161 1 391 453 2 110 069 1 832 074
Eget kapital 272 354 177 501 158 057 700 687 618 239
Långfristiga skulder 671 112 411 112 411 042 380 852 381 132
Kortfristiga skulder 578 137 759 548 822 354 788 530 592 703
Soliditet (%) 17,9 % 13,2 % 11,0 % 42,0 % 44,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 6,8 % jämfört med 2023, till 17,9 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 95 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 17,9 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,8 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,0 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Noor Tobak AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-20

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-09-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-02-28)
Registrerad: 2021-09-30 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →