Aktivt företag
Nordic Electrolytes AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Aktiebolaget ska bedriva försäljning och marknadsföring av kosttillskott och hälsoprodukter.
- Registrerat
- 19 september 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46380 Partihandel med andra livsmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 47271 Detaljhandel med hälsokost
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sandsborgsvägen 50
- Postnummer & ort
- 12233 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Nordic Electrolytes ABReg 2023-09-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,8 mkr
Årets resultat
990 tkr
Tillgångar
1,8 mkr
Eget kapital
1,1 mkr
Soliditet
74,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
561 tkr
Totala skulder
403 tkr
| Nyckeltal | 2024 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 3 790 261 |
| Övriga externa kostnader | 348 130 |
| Personalkostnader | - |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 1 596 486 |
| Resultat e. fin. poster | 1 596 499 |
| Resultat före skatt | 1 246 499 |
| Årets resultat | 989 558 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | - |
| Omsättningstillgångar | 1 842 826 |
| Kassa & bank | 560 668 |
| Summa tillgångar | 1 842 826 |
| Eget kapital | 1 089 558 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 403 267 |
| Soliditet (%) | 74,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 990 tkr, en nettomarginal på 26,1 %.
- Soliditeten var 74,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med andra livsmedel (SNI 46380). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,1 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
90,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-11
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-17
2 varumärke(n) · 2 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB
- 3 Drops... ABAB
- 33b Macadamio ABAB