Aktivt företag
Nordic Floorball AB
Översikt
Försäljning av sportutrustning (innebandy).
- Registrerat
- 19 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Bransch (SNI)
- SNI 47634 Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tumstocksvägen 19
- Postnummer & ort
- 18766 TÄBY
- Registrerat namn
- Nordic Floorball ABReg 2013-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,7 mkr
▲ 0,8 %Årets resultat
126 tkr
▼ 66,4 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 43,8 %Eget kapital
527 tkr
▲ 31,5 %Soliditet
22,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
1,8 mkr
▲ 47,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 663 038 | 5 616 041 | 4 749 293 | 3 863 967 | 3 768 833 |
| Övriga externa kostnader | 982 678 | 874 684 | 806 675 | 710 931 | 691 167 |
| Personalkostnader | 847 889 | 685 828 | 608 645 | 535 090 | 648 186 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 54 157 | 446 879 | 213 903 | 271 931 | −4 249 |
| Resultat e. fin. poster | 5 481 | 376 250 | −270 860 | −311 743 | −5 033 |
| Resultat före skatt | 5 481 | 376 250 | −270 860 | −311 743 | −5 033 |
| Årets resultat | 126 441 | 376 250 | −270 860 | −311 743 | −5 033 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 237 470 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 2 118 077 | 1 638 595 | 1 460 866 | 1 290 485 | 1 062 566 |
| Kassa & bank | - | 117 894 | 438 528 | 159 457 | 134 527 |
| Summa tillgångar | 2 355 547 | 1 638 595 | 1 460 867 | 1 290 486 | 1 062 567 |
| Eget kapital | 527 371 | 400 930 | 24 679 | 295 539 | 166 682 |
| Långfristiga skulder | 738 088 | 166 052 | 328 835 | 214 286 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 090 088 | 1 071 613 | 1 107 353 | 780 661 | 895 885 |
| Soliditet (%) | 22,4 % | 24,0 % | 2,0 % | 23,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,8 mkr (2020) till 5,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 126 tkr, en nettomarginal på 2,2 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 22,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,94
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 002 Node ABAB
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Asian Takeaway HandelsbolagHB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 100% Present Value ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB