Nordin Guitars AB
Översikt
Bolaget skall bedriva handel, tillverkning och konsultverksamhet inom musikinstrumentbranschen, grafiska branschen, mekanisk verkstad, fastighetsservice- & fastighetsbranschen, ekonomi & finansiering dock ej sådan rörelse som avses i lagen om kreditaktiebolag och lagen om bankrörelse, värdepappersförvaltning samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 januari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 32200 Tillverkning av musikinstrument
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Upplandsvägen 16
- Postnummer & ort
- 18635 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Nordin Guitars ABReg 2020-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 78 716 | 38 022 | 173 100 | 82 419 | 112 882 |
| Övriga externa kostnader | 114 634 | 8 002 | 133 730 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −153 272 | 10 901 | 9 679 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 997 062 | 10 628 | 9 497 | −25 206 | 23 792 |
| Resultat före skatt | 2 997 062 | 10 628 | 9 497 | - | - |
| Årets resultat | 2 997 062 | 8 406 | 9 497 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 088 | 14 570 | 27 050 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 949 697 | 85 464 | 100 002 | - | - |
| Kassa & bank | 877 | 920 | 1 248 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 951 785 | 100 034 | 127 052 | - | - |
| Eget kapital | 3 053 959 | 56 897 | 48 491 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 897 826 | 43 137 | 78 561 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 57,0 % | 38,0 % | 55,0 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 3,0 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 55,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB