Aktivt företag
Nordton Hälsa AB
Översikt
Företaget ska bedriva massageverksamhet till företag och privatpersoner.Företaget ska även bedriva tränings- och friskvårdskonsultation.
- Registrerat
- 19 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rosendalsvägen 8A
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Nordton Hälsa ABReg 2022-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
248 tkr
▼ 17,0 %Årets resultat
44 tkr
▲ 200,7 %Tillgångar
145 tkr
▲ 18,9 %Eget kapital
115 tkr
▲ 61,5 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
93 tkr
▲ 0,8 %Totala skulder
30 tkr
▼ 40,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 247 775 | 298 426 | 251 320 |
| Övriga externa kostnader | 124 415 | 136 674 | 104 739 |
| Personalkostnader | 65 132 | 196 079 | 8 840 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 44 448 | −45 358 | 112 119 |
| Resultat e. fin. poster | 44 435 | −43 468 | 112 841 |
| Resultat före skatt | 44 435 | −43 468 | 112 841 |
| Årets resultat | 43 760 | −43 468 | 89 596 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 7 893 | 10 853 | 13 813 |
| Omsättningstillgångar | 137 495 | 111 377 | 142 681 |
| Kassa & bank | 92 824 | 92 129 | 134 495 |
| Summa tillgångar | 145 388 | 122 230 | 156 494 |
| Eget kapital | 114 889 | 71 128 | 114 596 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 30 499 | 51 102 | 41 898 |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 58,2 % | 73,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 17,0 % jämfört med 2024, till 248 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 44 tkr, en nettomarginal på 17,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 73,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
248 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB