Aktivt företag
NPA Johansson AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska bedriva sten- och markarbeten, bygg- och riv- entreprenad, grovstädning, sortering, återvinning, deponi och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 38214 Återvinning av källsorterat material
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 24410 Framställning av ädla metaller
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Arvid lindmansgatan 28c
- Postnummer & ort
- 41726 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- NPA Johansson ABReg 2018-05-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,8 mkr
▲ 79,5 %Årets resultat
970 tkr
▲ 155,1 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 56,0 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 68,2 %Soliditet
57,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
2,3 mkr
▲ 204,4 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 64,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 819 578 | 3 798 788 | 2 682 980 | 614 270 | 225 000 |
| Övriga externa kostnader | 521 889 | 362 777 | 218 528 | 176 941 | - |
| Personalkostnader | 1 883 267 | 652 091 | 203 946 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 249 230 | 666 101 | 500 056 | 181 768 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 227 437 | 639 377 | 500 093 | 181 768 | −112 000 |
| Resultat före skatt | 1 227 437 | 479 377 | 375 093 | 181 768 | - |
| Årets resultat | 969 707 | 380 166 | 297 833 | 156 869 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 505 692 | 664 592 | 17 500 | 52 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 338 584 | 1 159 019 | 661 232 | 267 120 | - |
| Kassa & bank | 2 336 752 | 767 635 | 563 215 | 120 347 | - |
| Summa tillgångar | 2 844 276 | 1 823 611 | 678 732 | 319 620 | - |
| Eget kapital | 1 405 590 | 835 883 | 455 717 | 257 883 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 153 686 | 702 728 | 98 015 | 61 737 | - |
| Soliditet (%) | 57,4 % | 58,2 % | 81,8 % | 80,7 % | 43,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 225 tkr (2020) till 6,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 970 tkr, en nettomarginal på 14,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 57,4 % vid årets slut, ned från 80,7 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, återvinning av källsorterat material (SNI 38214). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+79,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+134,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
69,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB