Aktivt företag
NS Nordic Service AB
Översikt
Aktiebolaget ska ha städverksamhet hos företag och privata idkare och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 49420 Flyttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stuverigatan 2
- Postnummer & ort
- 26135 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- NS Nordic Service ABReg 2024-03-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
15,6 mkr
▲ 53,1 %Årets resultat
94 tkr
▲ 132,6 %Tillgångar
3,8 mkr
▲ 40,2 %Eget kapital
407 tkr
▼ 24,2 %Soliditet
11,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
21
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 77,3 %Totala skulder
3,4 mkr
▲ 56,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 15 623 249 | 10 203 707 | 8 302 000 | 6 348 000 | 3 638 588 |
| Övriga externa kostnader | 4 804 441 | 2 921 883 | - | - | 1 173 060 |
| Personalkostnader | 9 809 652 | 6 236 782 | - | - | 1 429 613 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 228 424 | −268 139 | - | - | 343 154 |
| Resultat e. fin. poster | 93 657 | −287 554 | 91 000 | 1 347 000 | 336 888 |
| Resultat före skatt | 93 657 | −287 554 | - | - | 336 888 |
| Årets resultat | 93 657 | −287 554 | - | - | 261 080 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 014 814 | 913 494 | - | - | 197 254 |
| Omsättningstillgångar | 2 813 667 | 1 816 834 | - | - | 1 124 628 |
| Kassa & bank | 1 035 731 | 584 259 | - | - | 998 816 |
| Summa tillgångar | 3 828 481 | 2 730 328 | - | - | 1 321 882 |
| Eget kapital | 407 288 | 537 523 | - | - | 843 295 |
| Långfristiga skulder | 65 329 | 263 936 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 355 864 | 1 928 870 | - | - | 478 587 |
| Soliditet (%) | 11,0 % | 20,0 % | 60,0 % | 56,0 % | 64,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 6 år i rad, från 2,5 mkr (2019) till 15,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 94 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,0 % vid årets slut, ned från 56,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,84).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+53,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+43,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
23,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
744 tkr
21 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB