Aktivt företag
Nyvalls Fastigheter AB
Översikt
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, diverse service åt andra företag avseende posthantering och kontorstjänster samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47300 Detaljhandel med drivmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Öståsgatan 10
- Postnummer & ort
- 68160 KRISTINEHAMN
- Registrerat namn
- Nyvalls Fastigheter ABReg 2019-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
542 tkr
▼ 16,8 %Årets resultat
375 tkr
▼ 18,3 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 10,2 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 13,3 %Soliditet
96,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
222 tkr
▼ 28,3 %Totala skulder
51 tkr
▼ 35,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 541 666 | 650 782 | 637 099 | 498 000 | 2 208 000 |
| Övriga externa kostnader | 54 279 | 68 568 | 80 850 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 473 819 | 568 646 | 549 143 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 473 562 | 580 919 | 577 906 | 397 000 | 943 000 |
| Resultat före skatt | 471 838 | 574 116 | 557 943 | - | - |
| Årets resultat | 374 588 | 458 377 | 449 058 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 278 803 | 1 052 371 | 713 424 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 223 033 | 311 045 | 361 966 | - | - |
| Kassa & bank | 222 052 | 309 807 | 323 403 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 501 836 | 1 363 416 | 1 075 390 | - | - |
| Eget kapital | 1 403 722 | 1 239 134 | 995 757 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 51 092 | 78 984 | 41 138 | - | - |
| Soliditet (%) | 96,0 % | 93,5 % | 95,4 % | 76,3 % | 78,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 16,8 % jämfört med 2024, till 542 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 375 tkr, en nettomarginal på 69,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 96,0 % vid årets slut, upp från 76,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med drivmedel (SNI 47300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
87,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
69,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−29,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristinehamn
Andra registrerade bolag med säte i Kristinehamn.
- 2808 ABAB
- 4Systems ABAB
- A & B FÖRETAGSSERVICE HANDELSBOLAGHB
- A-K Medical ABAB
- A. Lidén Invest ABAB
- A.J. Snickeri HandelsbolagHB
- A&H Garage ABAB
- Å&L Fastigheter ABAB