Aktivt företag
Önnerups Snickeri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva snickeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 31002 Tillverkning av kontors- och butiksinredningar
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 31004 Tillverkning av köksinredningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra Almgatan 71
- C/o
- c/o Levinsson
- Postnummer & ort
- 23437 LOMMA
- Registrerat namn
- Önnerups Snickeri ABReg 2020-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
628 tkr
▲ 3,4 %Årets resultat
52 tkr
▲ 21519,4 %Tillgångar
398 tkr
▼ 13,2 %Eget kapital
172 tkr
▲ 43,2 %Soliditet
43,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
72 tkr
▲ 305,1 %Totala skulder
226 tkr
▼ 33,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 628 043 | 607 646 | 1 855 907 | 576 871 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 242 852 | 191 246 | 228 532 | 48 257 | 13 200 |
| Personalkostnader | 39 520 | 61 951 | 467 131 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 52 956 | 448 | −174 333 | 250 215 | 828 583 |
| Resultat e. fin. poster | 51 835 | −242 | −178 241 | 250 215 | 813 557 |
| Resultat före skatt | 51 835 | −242 | −178 241 | 250 215 | 813 557 |
| Årets resultat | 51 835 | −242 | −178 241 | 250 215 | 813 557 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 500 | 29 000 | 43 500 | 58 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 383 653 | 429 681 | 239 750 | 331 119 | 48 811 |
| Kassa & bank | 72 090 | 17 796 | 92 724 | 104 764 | 48 718 |
| Summa tillgångar | 398 153 | 458 681 | 283 250 | 389 119 | 48 811 |
| Eget kapital | 171 917 | 120 082 | 120 324 | 298 565 | 48 350 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 226 236 | 338 599 | 162 926 | 90 554 | 461 |
| Soliditet (%) | 43,2 % | 26,2 % | 42,5 % | 76,7 % | 99,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 3,4 % jämfört med 2024, till 628 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 52 tkr, en nettomarginal på 8,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 43,2 % vid årets slut, ned från 76,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av kontors- och butiksinredningar (SNI 31002). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-09-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lomma
Andra registrerade bolag med säte i Lomma.
- 0s & 1s Software ABAB
- 1085 ABAB
- 1210 Management ABAB
- 3e Consulting ABAB
- 3rd Culture ABAB
- 404 Nordic Software ABAB
- 9k consulting ABAB
- A Fastighetsförmedling ABAB