Aktivt företag
Optikerna Bjelkengren & Östergren Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget ska försälja glasögon och annan optisk utrustning, travsportsverksamhet, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 1971
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47742 Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Köpmangatan 13
- Postnummer & ort
- 70210 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Optikerna Bjelkengren & Östergren AktiebolagReg 1971-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,5 mkr
▲ 13,2 %Årets resultat
174 tkr
▲ 194,4 %Tillgångar
5,9 mkr
▲ 2,2 %Eget kapital
3,0 mkr
▲ 6,2 %Soliditet
50,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
3,8 mkr
▲ 5,6 %Totala skulder
2,9 mkr
▼ 1,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 470 626 | 5 716 711 | 5 490 120 | 6 012 613 |
| Övriga externa kostnader | 2 012 673 | 1 901 282 | - | - |
| Personalkostnader | 1 950 072 | 1 830 014 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 137 438 | −267 464 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 173 929 | −184 319 | −303 759 | 821 883 |
| Resultat före skatt | 173 929 | −184 319 | - | - |
| Årets resultat | 173 929 | −184 319 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 662 304 | 786 427 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 256 172 | 5 006 575 | - | - |
| Kassa & bank | 3 820 350 | 3 618 633 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 918 476 | 5 793 002 | - | - |
| Eget kapital | 2 990 383 | 2 816 454 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 189 798 | 2 126 955 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 738 295 | 849 593 | - | - |
| Soliditet (%) | 50,5 % | 48,6 % | 48,3 % | 49,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,5 mkr (2023) till 6,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 174 tkr, en nettomarginal på 2,7 %.
- Soliditeten var 50,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Optikerna Bjelkengren & Östergren Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB