Aktivt företag
Örtenblad Creative AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom rådgivning om företags organinsation, byggnadssnickeriarbeten, grönyteskötsel, produktion av film och tv, övrig konstnärlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kubikenborgsvägen 14
- Postnummer & ort
- 12241 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Örtenblad Creative ABReg 2016-10-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
-57 tkr
▲ 82,4 %Tillgångar
381 tkr
▼ 48,9 %Eget kapital
377 tkr
▼ 48,7 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
372 tkr
▼ 48,7 %Totala skulder
3 tkr
▼ 64,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 103 398 | 1 967 226 | 2 267 681 |
| Övriga externa kostnader | 28 265 | 162 696 | 231 127 | - | - |
| Personalkostnader | 21 342 | 157 090 | 642 768 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −57 443 | −326 969 | 221 667 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −57 451 | −326 562 | 237 647 | 642 823 | 804 494 |
| Resultat före skatt | −57 451 | −326 562 | 237 647 | - | - |
| Årets resultat | −57 451 | −326 562 | 187 589 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 7 860 | 15 696 | 23 532 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 372 688 | 728 378 | 1 196 976 | - | - |
| Kassa & bank | 372 114 | 724 809 | 1 135 786 | - | - |
| Summa tillgångar | 380 548 | 744 074 | 1 220 508 | - | - |
| Eget kapital | 377 173 | 734 624 | 1 211 185 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 375 | 9 450 | 9 323 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 99,0 % | 99,0 % | 86,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 57 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 86,0 % (2022).
Avkastning på eget kapital
−15,2 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-03-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB