Aktivt företag
Östman Mur&Platt AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom plattsättning, murning, putsning, renovering, reparationer, inköp och försäljning av kakel, byggvaror inom angivna områden och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 oktober 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12241 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Östman Mur&Platt ABReg 2022-10-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 28,3 %Årets resultat
23 tkr
▲ 69,6 %Tillgångar
697 tkr
▲ 40,1 %Eget kapital
415 tkr
▲ 5,8 %Soliditet
63,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
356 tkr
▲ 1,7 %Totala skulder
249 tkr
▲ 190,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 511 145 | 1 957 370 | 1 806 399 | 95 910 | 48 949 |
| Övriga externa kostnader | 273 676 | 245 538 | 245 028 | - | - |
| Personalkostnader | 799 449 | 757 170 | 796 755 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 44 283 | 26 693 | 45 287 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 44 561 | 26 539 | 45 281 | 92 297 | −16 950 |
| Resultat före skatt | 31 129 | 18 455 | 33 443 | - | - |
| Årets resultat | 22 830 | 13 460 | 26 128 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 013 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 669 177 | 497 728 | 477 682 | - | - |
| Kassa & bank | 356 009 | 350 070 | 351 528 | - | - |
| Summa tillgångar | 697 190 | 497 728 | 477 682 | - | - |
| Eget kapital | 415 041 | 392 211 | 378 751 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 248 795 | 85 595 | 87 093 | - | - |
| Soliditet (%) | 63,3 % | 82,0 % | 81,3 % | 84,9 % | 98,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,8 mkr (2023) till 2,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 23 tkr, en nettomarginal på 0,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 63,3 % vid årets slut, ned från 84,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+28,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+17,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB