Aktivt företag

P&S Cykel och Fritid AB

AB Org.nr 5592801525
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-17

Bolaget ska bedriva försäljning av idrottsartiklar, kläder, tillbehör samt reservdelar, främst relaterat till cykel. Bolaget skall även utföra service och reparationer av cyklar samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
2 november 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Bransch (SNI)
SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
Bransch (SNI)
SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Tiundagränd 3
C/o
C/O Patric Sahlberg
Postnummer & ort
18339 TÄBY
Registrerat namn
P&S Cykel och Fritid ABReg 2021-01-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
2,7 mkr
▼ 7,1 %
Årets resultat
382 tkr
▲ 77,9 %
Tillgångar
815 tkr
▲ 79,5 %
Eget kapital
396 tkr
▲ 26,1 %
Soliditet
48,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
46 tkr
▲ 17,5 %
Totala skulder
419 tkr
▲ 200,0 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 711 504 2 917 830 1 653 913 5 581 740
Övriga externa kostnader 189 282 298 912 894 863 1 715 654
Personalkostnader 14 815 −3 332 89 734 871 311
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 420 385 224 081 354 681 −2 551 671
Resultat e. fin. poster 381 904 214 639 356 140 −2 556 432
Resultat före skatt 381 904 214 639 356 140 −2 556 432
Årets resultat 381 904 214 639 356 140 −2 556 432
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - 0 200 000
Omsättningstillgångar 814 896 453 895 101 152 1 306 037
Kassa & bank 45 901 39 061 56 419 106 298
Summa tillgångar 814 896 453 895 101 152 1 506 037
Eget kapital 396 251 314 347 99 708 93 568
Långfristiga skulder 340 000 0 23 558 641 127
Kortfristiga skulder 78 645 139 548 −22 114 771 342
Soliditet (%) 48,6 % 69,3 % - -

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 7,1 % jämfört med 2023, till 2,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 382 tkr, en nettomarginal på 14,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 48,6 % vid årets slut, ned från 69,3 % (2023).
  • Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med cyklar (SNI 47632). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+28,0 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
96,4 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför P&S Cykel och Fritid AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-22

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Täby

Andra registrerade bolag med säte i Täby.

Alla företag i Täby →