Aktivt företag
Palcon Trading Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva handel med emballage, virke, datorer värdepapper, bilar, dataprogram, kontorsutrustning, kontors- tillbehör, cement, telefoni, byggprodukter, fastigheter och konfektion samt även idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 januari 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46860 Partihandel med andra insatsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46831 Partihandel med virke och andra byggmaterial
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 52
- Postnummer & ort
- 24521 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Palcon Trading AktiebolagReg 1991-04-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
11,1 mkr
▼ 32,5 %Årets resultat
3,4 mkr
▲ 28,0 %Tillgångar
26,1 mkr
▼ 0,4 %Eget kapital
24,2 mkr
▲ 1,6 %Soliditet
92,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
21,6 mkr
▲ 0,0 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 20,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 11 065 193 | 16 399 943 | 19 603 000 | 16 071 000 |
| Övriga externa kostnader | 894 197 | 1 039 998 | - | - |
| Personalkostnader | 3 464 923 | 3 217 149 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 279 638 | 2 846 501 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 553 392 | 3 292 274 | - | - |
| Resultat före skatt | 3 553 392 | 3 292 274 | - | - |
| Årets resultat | 3 382 798 | 2 643 622 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 846 367 | 1 211 240 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 25 208 821 | 24 951 316 | - | - |
| Kassa & bank | 21 600 507 | 21 596 902 | - | - |
| Summa tillgångar | 26 055 188 | 26 162 556 | - | - |
| Eget kapital | 24 151 812 | 23 769 015 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 903 376 | 2 393 541 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,7 % | 90,9 % | 87,6 % | 90,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 19,6 mkr (2022) till 11,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 3,4 mkr, en nettomarginal på 30,6 %.
- Soliditeten var 92,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med andra insatsvaror (SNI 46860). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
30,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−32,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−11,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
14,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,8 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 2021.AI ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB
- A Bygg & Montage i Staffanstorp ABAB
- A Clarnell ABAB