Aktivt företag
PALMQVIST Utbildning & Resurs AB
Översikt
Företaget ska erbjuda konsulttjänster i form av styrning alternativt organisationsförändringar i olika delar av företag. Man ska vara en resurs där behov finns i företag och man kommer även att bedriva varierande typer av utbildning.
- Registrerat
- 22 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Bransch (SNI)
- SNI 85530 Trafikskoleverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brevvägen 3
- Postnummer & ort
- 12247 ENSKEDE
- Registrerat namn
- PALMQVIST Utbildning & Resurs ABReg 2023-05-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
-150 tkr
▲ 63,7 %Tillgångar
126 tkr
▼ 72,2 %Eget kapital
93 tkr
▼ 61,6 %Soliditet
74,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
81 tkr
▼ 80,7 %Totala skulder
32 tkr
▼ 84,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 | 534 824 | 1 084 573 |
| Övriga externa kostnader | 48 747 | 162 485 | 56 726 |
| Personalkostnader | 94 791 | 792 820 | 236 552 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −146 237 | −421 157 | 791 295 |
| Resultat e. fin. poster | −149 946 | −413 012 | 796 087 |
| Resultat före skatt | −149 946 | −413 012 | 796 087 |
| Årets resultat | −149 946 | −413 012 | 631 436 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 23 625 | 26 325 | - |
| Omsättningstillgångar | 102 004 | 425 298 | 927 742 |
| Kassa & bank | 80 804 | 418 661 | 927 691 |
| Summa tillgångar | 125 629 | 451 623 | 927 742 |
| Eget kapital | 93 478 | 243 424 | 656 436 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 32 151 | 208 199 | 271 306 |
| Soliditet (%) | 74,4 % | 53,9 % | 70,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 100,0 % jämfört med 2024, till 1 kr.
- Årets resultat blev en förlust på 150 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 74,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
Omsättningstillväxt
−100,0 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
3,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-09-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2025-09-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB