Aktivt företag
Pålssons Tandtekniska Lab AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva tandtekniskt lab och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32502 Tillverkning av tandproteser
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 263
- Postnummer & ort
- 43123 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- Pålssons Tandtekniska Lab ABReg 2013-11-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,2 mkr
▼ 2,9 %Årets resultat
3 tkr
▲ 236,8 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 14,4 %Eget kapital
54 tkr
▲ 5,4 %Soliditet
4,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Totala skulder
1,2 mkr
▼ 15,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 198 143 | 2 264 344 | 2 178 656 | 2 081 276 | 2 686 035 |
| Övriga externa kostnader | 469 677 | 462 532 | 563 891 | 507 711 | 761 704 |
| Personalkostnader | 1 715 406 | 1 712 902 | 1 916 458 | 2 317 709 | 1 844 201 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −561 732 | −148 180 | −672 538 | −376 253 | 239 633 |
| Resultat e. fin. poster | −647 211 | −217 038 | −710 692 | −390 655 | 234 403 |
| Resultat före skatt | 2 789 | −2 038 | −660 692 | 58 345 | 330 403 |
| Årets resultat | 2 789 | −2 038 | −660 692 | 40 450 | 256 481 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 847 880 | 1 134 721 | 1 131 815 | 1 242 270 | 296 419 |
| Omsättningstillgångar | 436 496 | 365 549 | 441 725 | 326 227 | 1 105 326 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 284 376 | 1 500 270 | 1 573 540 | 1 568 497 | 1 401 745 |
| Eget kapital | 54 042 | 51 253 | 53 291 | 713 983 | 673 533 |
| Långfristiga skulder | 429 563 | 462 312 | 454 764 | 263 033 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 800 771 | 986 705 | 1 065 485 | 591 481 | 279 212 |
| Soliditet (%) | 4,2 % | 2,8 % | 3,4 % | 45,5 % | 65,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 2,9 % jämfört med 2023, till 2,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 4,2 % vid årets slut, ned från 45,5 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,55).
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av tandproteser (SNI 32502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−25,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,9 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
550 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 151 Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 22:22 Invest ABAB