Aktivt företag

Pantzarfelt IT AB

AB Org.nr 5591923064
← Tillbaka

Översikt

Konsultverksamhet inom IT.

Registrerat
24 januari 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62202 Datordrifttjänster
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
12243 ENSKEDE
Registrerat namn
Pantzarfelt IT ABReg 2026-09-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,1 mkr
▼ 24,4 %
Årets resultat
-203 tkr
▼ 268,5 %
Tillgångar
274 tkr
▼ 54,1 %
Eget kapital
-138 tkr
▼ 175,0 %
Soliditet
-50,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
116 tkr
▼ 65,6 %
Totala skulder
413 tkr
▼ 0,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 064 231 1 407 518 1 349 803 1 365 000 1 235 000
Övriga externa kostnader 223 698 224 192 234 922 - -
Personalkostnader 928 079 859 549 818 820 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −185 856 176 310 136 939 - -
Resultat e. fin. poster −202 663 151 540 109 518 292 000 194 000
Resultat före skatt −202 663 151 540 109 518 - -
Årets resultat −202 663 120 255 87 015 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 98 310 245 777 - -
Omsättningstillgångar 274 310 499 335 383 949 - -
Kassa & bank 115 808 337 130 232 932 - -
Summa tillgångar 274 310 597 645 629 726 - -
Eget kapital −138 303 184 360 164 104 - -
Långfristiga skulder 290 716 340 844 386 944 - -
Kortfristiga skulder 121 897 72 441 78 678 - -
Soliditet (%) -50,4 % 30,8 % 26,1 % 32,1 % 60,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 24,4 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 203 tkr, en nettomarginal på −19,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−138 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, datordrifttjänster (SNI 62202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Pantzarfelt IT AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-01-04 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Enskede

Andra registrerade bolag med säte i Enskede.

Alla företag i Enskede →