Aktivt företag
Peter Gunterberg Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva tandläkarpraktik och sportkommentering samt idka handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 december 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- S:t Eriksgatan 53 B
- Postnummer & ort
- 11234 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Peter Gunterberg AktiebolagReg 1989-06-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
0 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
217 tkr
▲ 12,2 %Tillgångar
883 tkr
▲ 80,2 %Eget kapital
515 tkr
▲ 72,9 %Soliditet
58,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
5 tkr
▲ 216,5 %Totala skulder
368 tkr
▲ 91,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 2 518 | 53 270 | 3 642 000 | 3 874 000 |
| Övriga externa kostnader | 346 532 | 377 968 | 494 705 | - | - |
| Personalkostnader | 1 000 | 832 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 256 976 | 193 411 | −262 518 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 256 978 | 193 530 | −265 655 | 855 000 | 1 466 000 |
| Resultat före skatt | 256 978 | 193 530 | −265 655 | - | - |
| Årets resultat | 217 068 | 193 530 | −265 655 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 306 | 28 613 | 42 920 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 868 364 | 461 185 | 189 342 | - | - |
| Kassa & bank | 4 665 | 1 474 | 103 811 | - | - |
| Summa tillgångar | 882 670 | 489 798 | 232 262 | - | - |
| Eget kapital | 514 943 | 297 875 | 104 345 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 367 727 | 191 923 | 127 917 | - | - |
| Soliditet (%) | 58,0 % | 61,0 % | 45,0 % | 85,0 % | 94,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2026.
- Årets resultat blev en vinst på 217 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,0 % vid årets slut, ned från 85,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
Avkastning på eget kapital
42,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-08-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB