Aktivt företag
PPS Invest AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom racketsport samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Saturnusvägen 6
- Postnummer & ort
- 24533 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- PPS Invest ABReg 2021-03-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
121 tkr
▲ 6056650,0 %Årets resultat
63 tkr
▲ 106,2 %Tillgångar
4,2 mkr
▼ 3,6 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 6,6 %Soliditet
24,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
29 tkr
▲ 339,3 %Totala skulder
3,2 mkr
▼ 6,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 121 131 | −2 | 4 095 | 0 | 494 560 |
| Övriga externa kostnader | 186 961 | 761 690 | 857 468 | - | 787 650 |
| Personalkostnader | - | 74 467 | 635 972 | - | 868 973 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 194 025 | −540 890 | −1 005 290 | - | −976 077 |
| Resultat e. fin. poster | 79 895 | −671 127 | −1 159 744 | −1 834 000 | 5 913 270 |
| Resultat före skatt | 79 895 | −1 021 127 | −1 254 744 | - | 5 913 270 |
| Årets resultat | 63 158 | −1 026 677 | −1 254 744 | - | 5 913 270 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 721 798 | 3 783 355 | 3 857 412 | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 452 456 | 544 631 | 1 182 852 | - | 6 134 999 |
| Kassa & bank | 29 200 | 6 647 | 349 498 | - | 5 996 690 |
| Summa tillgångar | 4 174 254 | 4 327 986 | 5 040 264 | - | 6 134 999 |
| Eget kapital | 1 023 230 | 960 073 | 1 986 750 | - | 5 938 270 |
| Långfristiga skulder | 2 593 500 | 2 650 500 | 2 707 500 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 557 524 | 717 413 | 346 014 | - | 196 729 |
| Soliditet (%) | 24,5 % | 22,0 % | 39,0 % | 50,0 % | 96,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 63 tkr, en nettomarginal på 52,1 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,5 % vid årets slut, ned från 50,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,81).
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, sport- och fritidsutbildning (SNI 85510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
160,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
52,1 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−29,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB