Aktivt företag
Prästgårdens Mjölk AB
Översikt
Bolaget skall bedriva jordbruk, växtproduktion samt mjölk- produktion. Förvalta värdepapper, fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01410 Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ölme Pålstad Gård
- Postnummer & ort
- 68194 KRISTINEHAMN
- Registrerat namn
- Prästgårdens Mjölk ABReg 2016-04-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
6,9 mkr
▲ 17,0 %Årets resultat
712 tkr
▲ 78,8 %Tillgångar
7,8 mkr
▲ 21,6 %Eget kapital
3,7 mkr
▲ 23,6 %Soliditet
60,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 37,9 %Totala skulder
2,9 mkr
▲ 8,4 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 868 461 | 5 871 256 | 6 526 749 | 4 961 758 | 5 460 171 |
| Övriga externa kostnader | 2 165 495 | 2 298 613 | 1 998 874 | 2 218 899 | 1 788 621 |
| Personalkostnader | 904 811 | 742 826 | 616 291 | 646 128 | 816 384 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 357 006 | 438 210 | 564 441 | 768 690 | 1 122 279 |
| Resultat e. fin. poster | 1 339 017 | 427 481 | 543 179 | 752 776 | 1 098 529 |
| Resultat före skatt | 889 017 | 508 381 | 712 379 | 752 776 | 737 548 |
| Årets resultat | 712 047 | 398 266 | 560 903 | 591 930 | 573 401 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 428 183 | 2 539 850 | 2 889 719 | 3 203 550 | 2 905 948 |
| Omsättningstillgångar | 4 351 695 | 3 857 445 | 5 078 555 | 2 929 054 | 3 278 422 |
| Kassa & bank | 1 757 635 | 1 274 302 | 281 455 | 412 999 | 1 149 343 |
| Summa tillgångar | 7 779 878 | 6 397 295 | 7 968 274 | 6 132 604 | 6 184 370 |
| Eget kapital | 3 724 018 | 3 011 970 | 2 613 704 | 2 052 801 | 1 460 871 |
| Långfristiga skulder | 1 063 200 | 1 407 488 | 1 751 776 | 2 096 064 | 2 440 352 |
| Kortfristiga skulder | 1 797 460 | 1 232 637 | 2 776 694 | 988 439 | 1 287 847 |
| Soliditet (%) | 60,1 % | 56,3 % | 41,0 % | 46,2 % | 36,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen ökade med 17,0 % jämfört med 2021, till 6,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 712 tkr, en nettomarginal på 10,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 60,1 % vid årets slut, upp från 46,2 % (2019).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
Rörelsemarginal
19,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,0 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+5,9 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
19,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristinehamn
Andra registrerade bolag med säte i Kristinehamn.
- 2808 ABAB
- 4Systems ABAB
- A & B FÖRETAGSSERVICE HANDELSBOLAGHB
- A-K Medical ABAB
- A. Lidén Invest ABAB
- A.J. Snickeri HandelsbolagHB
- A&H Garage ABAB
- Å&L Fastigheter ABAB