I konkurs
PVT Rental AB
Översikt
Bolaget skall bedriva persontransporter med taxibil och limousin samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva uthyrning av fordon, personal, fastigheter, lokaler, verktyg samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Regnbågsvägen 5
- Postnummer & ort
- 17771 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- PVT Rental ABReg 2025-04-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKonkurs, inledd 2025-04-25
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
492 tkr
▼ 30,1 %Årets resultat
-1,3 mkr
▼ 13414,6 %Tillgångar
3,2 mkr
▼ 19,6 %Eget kapital
53 tkr
▼ 96,2 %Soliditet
1,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
238 tkr
▼ 82,1 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 22,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 491 734 | 703 796 | 23 408 325 | 32 674 471 | 27 943 253 |
| Övriga externa kostnader | 339 753 | 576 427 | 1 190 538 | 935 802 | - |
| Personalkostnader | 881 600 | 1 451 855 | 14 800 170 | 17 888 799 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 304 128 | 31 813 | 3 266 775 | 1 404 | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 374 389 | 23 213 | 3 041 417 | −166 115 | 290 919 |
| Resultat före skatt | −1 334 389 | 23 213 | 51 417 | −91 115 | - |
| Årets resultat | −1 334 389 | 10 022 | 22 675 | −92 987 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 901 061 | 2 406 425 | 112 077 | 9 828 370 | - |
| Omsättningstillgångar | 348 319 | 1 636 013 | 4 556 346 | 4 767 941 | - |
| Kassa & bank | 238 211 | 1 330 896 | 3 850 877 | 1 354 093 | - |
| Summa tillgångar | 3 249 380 | 4 042 438 | 4 668 423 | 14 596 311 | - |
| Eget kapital | 53 276 | 1 387 665 | 1 377 643 | 1 354 968 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 154 277 | 0 | 3 482 759 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 196 104 | 2 460 496 | 3 250 780 | 9 758 584 | - |
| Soliditet (%) | 1,6 % | 35,1 % | 30,2 % | 9,3 % | 11,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 32,7 mkr (2021) till 492 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 1,3 mkr, en nettomarginal på −271,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 1,6 % vid årets slut, ned från 9,3 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,11).
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−265,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−271,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−30,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−63,6 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
492 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100 Trading ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1491 Invest ABAB
- 1978 of Sweden ABAB