Aktivt företag
R1127 Transport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska bedriva taxi och färdtjänst samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kummingatan 5E
- Postnummer & ort
- 42443 ANGERED
- Registrerat namn
- R1127 Transport ABReg 2019-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
23,1 mkr
▼ 12,2 %Årets resultat
29 tkr
▼ 65,9 %Tillgångar
7,1 mkr
▼ 16,5 %Eget kapital
1,8 mkr
▼ 3,8 %Soliditet
25,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
28
Medelantal
Kassa & bank
66 tkr
▼ 52,0 %Totala skulder
5,3 mkr
▼ 20,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 23 120 103 | 26 333 324 | 23 489 262 | 18 629 714 | 15 322 646 |
| Övriga externa kostnader | 1 076 637 | 9 820 534 | 9 575 374 | 5 727 146 | - |
| Personalkostnader | 14 171 246 | 14 740 136 | 13 395 453 | 11 836 331 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 498 908 | 570 470 | 405 769 | 681 600 | - |
| Resultat e. fin. poster | 50 096 | 111 408 | 87 609 | 639 202 | 1 535 541 |
| Resultat före skatt | 50 096 | 111 408 | 87 609 | 639 202 | - |
| Årets resultat | 29 305 | 85 924 | 59 843 | 503 718 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 976 531 | 4 276 826 | 5 283 973 | 2 668 582 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 106 752 | 4 202 147 | 5 815 557 | 2 813 781 | - |
| Kassa & bank | 66 348 | 138 229 | 594 241 | 9 866 | - |
| Summa tillgångar | 7 083 283 | 8 478 973 | 11 099 530 | 5 482 363 | - |
| Eget kapital | 1 793 231 | 1 863 926 | 1 878 002 | 1 918 159 | - |
| Långfristiga skulder | 1 071 455 | 1 871 692 | 2 294 069 | 895 838 | - |
| Kortfristiga skulder | 4 218 597 | 4 743 355 | 6 927 459 | 2 668 366 | - |
| Soliditet (%) | 25,3 % | 22,0 % | 16,9 % | 35,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 12,2 % jämfört med 2024, till 23,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 29 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 25,3 % vid årets slut, ned från 35,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,97).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
826 tkr
28 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Angered
Andra registrerade bolag med säte i Angered.
- 24 Holding ABAB
- 24 Lab ABAB
- 24 tänder ABAB
- 2D TRANSPORT I GBG ABAB
- 2Partners ABAB
- 2S bygg och akustik ABAB
- 3 Flow Consulting ABAB
- 3-Stads Holding ABAB