Aktivt företag
Rane Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolaget skall verka inom turistsektor, restaurangverksamhet, rut och rot tjänster, administrativa konsultuppdrag och äga samt förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 april 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02400 Stödverksamhet avseende skogsbruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skänningevägen 23
- Postnummer & ort
- 59175 BORENSBERG
- Registrerat namn
- Rane Consulting ABReg 2014-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,0 mkr
▼ 55,8 %Årets resultat
133 tkr
▲ 257,5 %Tillgångar
5,4 mkr
▼ 23,0 %Eget kapital
3,6 mkr
▼ 15,8 %Soliditet
67,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
3,4 mkr
▲ 102,6 %Totala skulder
1,7 mkr
▼ 20,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 954 933 | 8 952 674 | 25 446 000 | 8 533 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 320 568 | 1 848 447 | - | - |
| Personalkostnader | 1 551 072 | 4 984 312 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −519 599 | −1 893 565 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −397 334 | −1 951 241 | 5 565 000 | 1 307 000 |
| Resultat före skatt | 132 666 | −84 241 | - | - |
| Årets resultat | 132 666 | −84 241 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 910 809 | 4 072 650 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 536 156 | 3 001 165 | - | - |
| Kassa & bank | 3 389 817 | 1 673 465 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 446 965 | 7 073 815 | - | - |
| Eget kapital | 3 550 630 | 4 217 963 | - | - |
| Långfristiga skulder | 643 137 | 803 360 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 070 939 | 1 340 233 | - | - |
| Soliditet (%) | 67,8 % | 67,6 % | 74,4 % | 47,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 25,4 mkr (2022) till 4,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 133 tkr, en nettomarginal på 3,4 %.
- Soliditeten var 67,8 % vid årets slut, upp från 47,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende skogsbruk (SNI 02400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−13,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−55,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−22,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
3,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borensberg
Andra registrerade bolag med säte i Borensberg.
- 8 ANDAS - yoga för alla ABAB
- A. Tevell Invest ABAB
- A.Berntsson Fastighets ABAB
- A.Berntsson Holding i Borensberg ABAB
- A.Berntsson Transport & Följebil ABAB
- Abrale ABAB
- Aimbot Industries ABAB
- Aktiebolaget Borensbergs VerktygsserviceAB