Aktivt företag

Råseglarhuset AB

AB Org.nr 5563201374
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva försäljning av båt- och fartygstillbehör och därmed förenlig verksamhet samt handel med värdepapper.

Registrerat
26 februari 1988
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Slupskjulsvägen 42
Postnummer & ort
11149 STOCKHOLM
Registrerat namn
Råseglarhuset ABReg 2008-07-01

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,8 mkr
▼ 29,9 %
Årets resultat
-11 tkr
▼ 102,1 %
Tillgångar
2,5 mkr
▼ 10,4 %
Eget kapital
2,1 mkr
▼ 9,1 %
Soliditet
87,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
874 tkr
▼ 25,6 %
Totala skulder
290 tkr
▲ 1,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 762 757 2 513 231 1 830 335 1 778 000 2 138 000
Övriga externa kostnader 665 426 616 891 531 124 - -
Personalkostnader 430 096 396 687 399 337 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −101 745 733 759 186 293 - -
Resultat e. fin. poster −96 120 762 160 199 131 268 000 −16 000
Resultat före skatt −11 120 690 160 199 131 - -
Årets resultat −11 449 546 416 157 390 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 21 744 21 571 15 146 - -
Omsättningstillgångar 2 499 611 2 792 166 2 249 551 - -
Kassa & bank 873 919 1 174 899 751 946 - -
Summa tillgångar 2 521 355 2 813 737 2 264 697 - -
Eget kapital 2 109 860 2 321 309 1 874 893 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 290 495 286 428 255 804 - -
Soliditet (%) 87,5 % 88,3 % 87,5 % 92,0 % 79,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 29,9 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 11 tkr, en nettomarginal på −0,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 87,5 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−5,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−29,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
881 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Råseglarhuset AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-31 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →