Aktivt företag
Real Taxi Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-10-14
Aktiebolaget ska bedriva taxiverksamhet.
- Registrerat
- 29 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Granbacken 18
- Postnummer & ort
- 14732 TUMBA
- Registrerat namn
- Real Taxi AktiebolagReg 2021-12-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
22,0 mkr
▲ 60,5 %Årets resultat
832 tkr
▲ 40,3 %Tillgångar
6,4 mkr
▲ 39,5 %Eget kapital
2,2 mkr
▲ 60,4 %Soliditet
35,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
20
Medelantal
Kassa & bank
667 tkr
▲ 428,6 %Totala skulder
4,2 mkr
▲ 30,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 22 017 582 | 13 715 741 | 7 414 901 | 1 539 927 |
| Övriga externa kostnader | 4 993 348 | 3 432 236 | 2 115 002 | 528 489 |
| Personalkostnader | 8 789 280 | 5 351 693 | 3 232 455 | 387 570 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 362 750 | 932 067 | 695 038 | 375 258 |
| Resultat e. fin. poster | 1 057 096 | 751 158 | 588 551 | 368 488 |
| Resultat före skatt | 1 057 096 | 751 158 | 588 551 | 368 488 |
| Årets resultat | 832 480 | 593 204 | 467 063 | 292 584 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 5 162 967 | 3 789 240 | 2 394 530 | 1 128 548 |
| Omsättningstillgångar | 1 225 574 | 791 097 | 595 127 | 428 194 |
| Kassa & bank | 667 358 | 126 252 | 402 733 | 193 055 |
| Summa tillgångar | 6 388 541 | 4 580 337 | 2 989 657 | 1 556 742 |
| Eget kapital | 2 210 330 | 1 377 851 | 784 647 | 317 584 |
| Långfristiga skulder | 3 521 170 | 2 790 135 | 1 874 552 | 1 095 295 |
| Kortfristiga skulder | 657 041 | 412 351 | 330 458 | 143 863 |
| Soliditet (%) | 35,0 % | 30,0 % | 26,0 % | 20,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,5 mkr (2022) till 22,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 832 tkr, en nettomarginal på 3,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 35,0 % vid årets slut, upp från 20,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+60,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+142,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
20 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tumba
Andra registrerade bolag med säte i Tumba.
- 10 NABO ABAB
- 10STA ABAB
- 28 Nabo ABAB
- 355 Betonghåltagning ABAB
- 74 Bygg ABAB
- 78 Elservice ABAB
- Å O Teknik & Flyg ABAB
- A P H Elektriska AktiebolagAB