Aktivt företag
Rebecca Reis AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget ska bedriva verksamhet inom friskvård, träning och yoga samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Bransch (SNI)
- SNI 47271 Detaljhandel med hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 47742 Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vikingahöjden 1 A
- Postnummer & ort
- 89135 ÖRNSKÖLDSVIK
- Registrerat namn
- Rebecca Reis ABReg 2021-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,0 mkr
▼ 0,6 %Årets resultat
270 tkr
▲ 806,4 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 22,1 %Eget kapital
765 tkr
▲ 54,6 %Soliditet
60,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
477 tkr
▲ 10,6 %Totala skulder
549 tkr
▼ 0,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 963 716 | 3 989 589 | 3 879 126 | 2 721 688 |
| Övriga externa kostnader | 1 554 860 | 1 863 127 | 2 080 698 | 1 001 137 |
| Personalkostnader | 1 795 076 | 2 043 744 | 1 586 033 | 1 072 361 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 361 364 | −17 238 | 130 128 | 679 907 |
| Resultat e. fin. poster | 360 785 | −4 549 | 132 117 | 679 903 |
| Resultat före skatt | 360 785 | 54 451 | 82 117 | 500 903 |
| Årets resultat | 270 207 | 29 810 | 50 373 | 389 486 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 850 000 | 702 700 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 634 268 | 512 627 | 1 338 749 | 932 294 |
| Kassa & bank | 476 741 | 430 944 | 1 140 702 | 932 294 |
| Summa tillgångar | 1 484 268 | 1 215 327 | 1 338 749 | 932 294 |
| Eget kapital | 764 876 | 494 669 | 464 859 | 414 486 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 549 392 | 550 658 | 644 890 | 338 808 |
| Soliditet (%) | 60,6 % | 51,8 % | 48,3 % | 59,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 4,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 270 tkr, en nettomarginal på 6,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 60,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, sport- och fritidsutbildning (SNI 85510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,3 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-09-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-12-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örnsköldsvik
Andra registrerade bolag med säte i Örnsköldsvik.
- 02GRUPPEN ABAB
- 10:ans Minilivs ABAB
- 3 L Förvaltning ABAB
- 3L Glas & Bygg ABAB
- 414 Gruppen ABAB
- 4150132 Örnsköldsvik ABAB
- 4sturefour Future ABAB
- A Norbergs Montage & Svets AktiebolagAB