Aktivt företag
Rebecka Gardell Öster AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget skall bedriva uthyrning av vårdpersonal. Bolaget skall även bedriva skönhetsvård, så som estetiska injektioner. Bolaget skall även investera i aktier och andra värdepapper samt därmed bedriva förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Swedenborgsgatan 2
- C/o
- Rebecka Gardell Söder
- Postnummer & ort
- 11848 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rebecka Gardell Öster ABReg 2023-01-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,0 mkr
▲ 58,5 %Årets resultat
3,7 mkr
▲ 636,3 %Tillgångar
7,8 mkr
▲ 287,0 %Eget kapital
4,3 mkr
▲ 550,7 %Soliditet
55,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 55,2 %Totala skulder
3,5 mkr
▲ 202,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 5 999 036 | 3 784 452 | 597 088 |
| Övriga externa kostnader | 776 366 | 1 524 590 | 503 565 |
| Personalkostnader | 0 | 337 352 | 114 488 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 408 872 | 993 224 | −92 846 |
| Resultat e. fin. poster | 4 409 464 | 1 000 726 | −92 097 |
| Resultat före skatt | 4 609 464 | 625 726 | 7 903 |
| Årets resultat | 3 659 069 | 496 944 | 5 802 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 418 718 | 597 623 | 776 528 |
| Omsättningstillgångar | 7 387 144 | 1 419 344 | 1 045 427 |
| Kassa & bank | 1 324 719 | 853 583 | 279 364 |
| Summa tillgångar | 7 805 862 | 2 016 967 | 1 821 955 |
| Eget kapital | 4 323 565 | 664 496 | 167 552 |
| Långfristiga skulder | 0 | 720 195 | 1 465 640 |
| Kortfristiga skulder | 3 482 297 | 432 276 | 188 763 |
| Soliditet (%) | 55,4 % | 40,8 % | 9,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 58,5 % jämfört med 2024, till 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3,7 mkr, en nettomarginal på 61,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,4 % vid årets slut, upp från 9,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
73,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
61,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+58,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
84,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB