Aktivt företag
Recatch i Falun AB
Översikt
Bolaget ska ha utöva konststöld avseende arbetspsykologisk verksamhet riktad mot individ, grupp och organisation. Kurser och utbildningar inom Sverige och utomlands inom det arbetspsykologiska området. Förvaltning av kapital, värdepapper och aktier och med detta förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strandvägen 32
- Postnummer & ort
- 79142 FALUN
- Registrerat namn
- Recatch i Falun ABReg 2016-10-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
583 tkr
▼ 23,8 %Årets resultat
363 tkr
▼ 34,7 %Tillgångar
2,9 mkr
▼ 13,6 %Eget kapital
2,1 mkr
▼ 19,0 %Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 47,2 %Totala skulder
278 tkr
▲ 23,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 583 345 | 766 010 | 1 043 849 | 874 338 | 902 400 |
| Övriga externa kostnader | 146 558 | 249 890 | 158 230 | 133 928 | 226 874 |
| Personalkostnader | 71 120 | 82 611 | 388 050 | 642 623 | 586 841 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 365 667 | 433 509 | 601 693 | 421 939 | 45 299 |
| Resultat e. fin. poster | 476 590 | 454 879 | 638 102 | 446 981 | 51 425 |
| Resultat före skatt | 476 590 | 724 879 | 723 147 | 346 981 | 210 948 |
| Årets resultat | 362 584 | 555 494 | 561 666 | 267 971 | 158 392 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 432 847 | 539 897 | 522 607 | 515 044 | 496 405 |
| Omsättningstillgångar | 1 431 563 | 2 774 855 | 3 175 949 | 2 766 704 | 2 254 344 |
| Kassa & bank | 1 366 498 | 2 587 942 | 2 759 608 | 2 345 304 | 1 950 452 |
| Summa tillgångar | 2 864 410 | 3 314 752 | 3 698 556 | 3 281 748 | 2 750 749 |
| Eget kapital | 2 146 855 | 2 649 271 | 2 093 777 | 1 532 111 | 1 264 140 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 277 555 | 225 481 | 894 779 | 954 592 | 791 564 |
| Soliditet (%) | - | 90,4 % | 71,7 % | 65,7 % | 65,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2022) till 583 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 363 tkr, en nettomarginal på 62,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
62,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−10,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
16,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 3688 Konsult ABAB
- 3D Marketing Stockholm ABAB
- 3måltider ABAB
- 3MIID ABAB
- 3VM Consult & Invest ABAB