Aktivt företag
Recycling Group Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget skall bedriva insamling, behandling, deponi och bortskaffande av avfallsmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 38214 Återvinning av källsorterat material
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östergärde Industriväg 75
- Postnummer & ort
- 41729 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Recycling Group Sverige ABReg 2024-10-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
105 tkr
▲ 67206,4 %Årets resultat
48 tkr
▲ 138,0 %Tillgångar
364 tkr
▲ 1,3 %Eget kapital
126 tkr
▲ 61,6 %Soliditet
34,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
46 tkr
▼ 65,8 %Totala skulder
238 tkr
▼ 15,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 104 998 | 156 | 245 022 |
| Övriga externa kostnader | 44 339 | 52 589 | 163 164 |
| Personalkostnader | 0 | 3 272 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 60 659 | −116 248 | 81 858 |
| Resultat e. fin. poster | 48 084 | −126 624 | 81 858 |
| Resultat före skatt | 48 084 | −126 624 | 81 858 |
| Årets resultat | 48 084 | −126 624 | 64 995 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 188 882 | 188 882 | 197 295 |
| Omsättningstillgångar | 175 171 | 170 591 | 238 923 |
| Kassa & bank | 46 462 | 135 761 | 1 517 |
| Summa tillgångar | 364 053 | 359 473 | 436 218 |
| Eget kapital | 126 106 | 78 021 | 89 995 |
| Långfristiga skulder | 237 305 | 288 674 | 269 354 |
| Kortfristiga skulder | 642 | −7 222 | 76 869 |
| Soliditet (%) | 34,6 % | 21,7 % | 20,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 48 tkr, en nettomarginal på 45,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,6 % vid årets slut, upp från 20,6 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, återvinning av källsorterat material (SNI 38214). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
57,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
45,8 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
38,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB