Aktivt företag
Redovisningsbyrå Charlotta Säll AB
Översikt
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom företagsadministration såsom bokföring och bokslut,
- Registrerat
- 1 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svedmyrastigen 23
- Postnummer & ort
- 12248 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Redovisningsbyrå Charlotta Säll ABReg 2021-06-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 0,3 %Årets resultat
6 tkr
▼ 94,4 %Tillgångar
371 tkr
▼ 27,4 %Eget kapital
59 tkr
▼ 61,6 %Soliditet
16,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
134 tkr
▼ 49,1 %Totala skulder
313 tkr
▼ 12,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 113 952 | 1 110 926 | 923 316 | 1 016 968 | 1 016 968 |
| Övriga externa kostnader | 252 305 | 280 496 | - | - | 297 541 |
| Personalkostnader | 840 337 | 759 369 | - | - | 716 843 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 450 | 55 846 | - | - | 19 923 |
| Resultat e. fin. poster | 7 716 | 57 868 | −61 263 | 19 938 | 19 938 |
| Resultat före skatt | 7 716 | 137 868 | - | - | 19 938 |
| Årets resultat | 6 083 | 107 693 | - | - | 14 551 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 46 081 | 61 442 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 325 414 | 450 173 | - | - | 459 085 |
| Kassa & bank | 134 236 | 263 658 | - | - | 386 360 |
| Summa tillgångar | 371 495 | 511 615 | - | - | 459 085 |
| Eget kapital | 58 503 | 152 420 | - | - | 39 551 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 312 992 | 359 195 | - | - | 269 534 |
| Soliditet (%) | 16,0 % | 30,0 % | 36,0 % | 35,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 923 tkr (2023) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr, en nettomarginal på 0,5 %.
- Soliditeten var 16,0 % vid årets slut, ned från 35,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,8 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB