Aktivt företag
Renfjällsgården Holding Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva hotell-,restaurang-, konferensverksamhet samt transporter och guidade turer, försäljning av hantverksprodukter och produkter hänförliga till verksamheten. Förvaltning och utveckling av kapital och fast egendom
- Registrerat
- 27 december 1967
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55101 Hotellverksamhet med restaurangrörelse
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Renfjällsgården Holding AktiebolagReg 1998-03-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
100 tkr
▲ 82,0 %Årets resultat
299 tkr
▲ 102,4 %Tillgångar
892 tkr
▲ 0,5 %Eget kapital
532 tkr
▼ 0,2 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
154 tkr
▲ 229,6 %Totala skulder
25 tkr
▲ 29,1 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 100 478 | 55 198 | 93 017 | 1 667 698 |
| Övriga externa kostnader | 93 288 | 161 024 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 200 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −50 930 | −174 234 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 298 970 | 147 709 | −12 717 | 1 716 194 |
| Resultat före skatt | 298 970 | 147 709 | - | - |
| Årets resultat | 298 970 | 147 709 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 681 929 | 771 619 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 210 568 | 116 185 | - | - |
| Kassa & bank | 154 150 | 46 767 | - | - |
| Summa tillgångar | 892 497 | 887 804 | - | - |
| Eget kapital | 532 134 | 533 164 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 25 363 | 19 640 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 90,0 % | 76,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Årets resultat blev en vinst på 299 tkr, en nettomarginal på 297,5 %.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut, upp från 78,0 % (2018).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,3 gånger om.
Rörelsemarginal
−50,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
297,5 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−60,8 % per år
2018 till 2021
Avkastning på eget kapital
56,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB