Aktivt företag
RenInv AB
Översikt
Konsultverksamhet inom affärsutveckling till främst innovativa små och medelstora bolag, främst inom miljöbranschen. Företaget kommer också bedriva viss investeringsverksamhet inom främst miljöföretag.
- Registrerat
- 10 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12262 ENSKEDE
- Registrerat namn
- RenInv ABReg 2022-07-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
▲ 100,0 %Årets resultat
-6 tkr
▲ 4,7 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 4,5 %Eget kapital
-41 tkr
▼ 15,8 %Soliditet
-2,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
3 tkr
▼ 60,6 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 4,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | −1 | 25 000 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 5 587 | 5 910 | −1 726 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −5 587 | −5 911 | 26 726 | - | 0 |
| Resultat e. fin. poster | −5 568 | −5 840 | 26 762 | −81 235 | 0 |
| Resultat före skatt | −5 568 | −5 840 | 26 762 | - | 0 |
| Årets resultat | −5 568 | −5 840 | 26 762 | - | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 562 320 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 194 | 1 500 482 | 1 499 572 | - | - |
| Kassa & bank | 2 964 | 7 522 | 12 020 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 568 514 | 1 500 482 | 1 499 572 | - | - |
| Eget kapital | −40 881 | −35 313 | −29 473 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 609 395 | 1 535 795 | 1 529 045 | - | - |
| Soliditet (%) | -2,6 % | -2,4 % | -2,0 % | -4,4 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 6 tkr. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−41 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,00).
Balanslikviditet
0,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB