Registrerat, ej verksamt
RENT & FINT I VÄSTSVERIGE AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva städverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 augusti 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Hulda Lindgrens gata 8
- Postnummer & ort
- 42131 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- RENT & FINT I VÄSTSVERIGE ABReg 2008-07-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
24,8 mkr
▼ 0,3 %Årets resultat
380 tkr
▲ 13,8 %Tillgångar
18,2 mkr
▼ 10,2 %Eget kapital
3,4 mkr
▲ 12,8 %Soliditet
19,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
52
Medelantal
Totala skulder
14,5 mkr
▼ 14,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 24 838 478 | 24 913 654 | 27 865 180 | 29 497 910 | 33 390 061 |
| Övriga externa kostnader | 2 069 835 | 1 903 776 | 2 433 141 | - | - |
| Personalkostnader | 18 495 085 | 19 671 971 | 22 502 549 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 832 211 | 1 042 929 | 392 704 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 220 639 | 544 297 | 285 662 | 2 125 034 | 2 078 641 |
| Resultat före skatt | 620 639 | 544 297 | 285 662 | - | - |
| Årets resultat | 379 747 | 333 689 | 207 628 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 29 000 | 43 500 | 64 096 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 18 179 114 | 20 223 599 | 18 870 513 | - | - |
| Kassa & bank | - | 0 | 215 | - | - |
| Summa tillgångar | 18 208 114 | 20 267 099 | 18 934 609 | - | - |
| Eget kapital | 3 351 148 | 2 971 402 | 2 637 712 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 756 491 | 1 222 222 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 12 780 475 | 15 753 475 | 15 976 897 | - | - |
| Soliditet (%) | 19,8 % | 15,9 % | 15,3 % | 13,4 % | 18,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 33,4 mkr (2020) till 24,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 380 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 19,8 % vid årets slut, upp från 13,4 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−7,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
11,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
478 tkr
52 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB