Aktivt företag
Rethink Accounting AB
Översikt
Bolaget skall tillhandahålla bokförings- och redovisningstjänster till näringsidkare samt bedriva konsulterande verksamhet inom ekonomi.
- Registrerat
- 17 februari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12243 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Rethink Accounting ABReg 2023-02-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 259,7 %Årets resultat
799 tkr
▲ 1982,0 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 1138,2 %Eget kapital
772 tkr
▲ 6160,2 %Soliditet
50,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
805 tkr
▲ 4965,2 %Totala skulder
755 tkr
▲ 580,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 486 230 | 691 121 | 640 500 |
| Övriga externa kostnader | 983 612 | 190 508 | 171 511 |
| Personalkostnader | 417 995 | 541 764 | 472 451 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 030 393 | −41 151 | −3 462 |
| Resultat e. fin. poster | 1 020 439 | −41 021 | −3 364 |
| Resultat före skatt | 1 020 439 | −41 021 | −3 364 |
| Årets resultat | 799 372 | −42 475 | −10 198 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 287 051 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 239 731 | 123 305 | 260 123 |
| Kassa & bank | 804 866 | 15 890 | 51 427 |
| Summa tillgångar | 1 526 782 | 123 305 | 260 123 |
| Eget kapital | 771 699 | 12 327 | 14 802 |
| Långfristiga skulder | 176 726 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 578 357 | 110 979 | 245 321 |
| Soliditet (%) | 50,5 % | 10,0 % | 5,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 259,7 % jämfört med 2024, till 2,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 799 tkr, en nettomarginal på 32,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 50,5 % vid årets slut, upp från 5,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+259,7 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
103,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB