Aktivt företag
RL Förmedling AB
Översikt
Förmedling av försäkringar, sjukvård och logistik.
- Registrerat
- 2 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skottvallsvägen 15
- C/o
- c/o Roger Larsson
- Postnummer & ort
- 79174 FALUN
- Registrerat namn
- RL Förmedling ABReg 2013-12-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 7,4 %Årets resultat
756 tkr
▼ 19,7 %Tillgångar
5,8 mkr
▲ 5,0 %Eget kapital
5,1 mkr
▲ 11,9 %Soliditet
95,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4,3 mkr
▼ 21,8 %Totala skulder
161 tkr
▼ 27,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 073 421 | 1 159 557 | 1 085 825 | 1 097 148 | 1 058 171 |
| Övriga externa kostnader | 64 690 | 35 347 | 33 521 | 50 284 | 37 161 |
| Personalkostnader | 325 695 | 369 063 | 231 072 | 179 904 | 153 620 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 674 146 | 755 147 | 821 232 | 866 960 | 867 390 |
| Resultat e. fin. poster | 749 412 | 994 975 | 1 055 307 | 867 070 | 867 390 |
| Resultat före skatt | 957 412 | 1 195 975 | 1 226 307 | 1 021 070 | 748 990 |
| Årets resultat | 755 757 | 940 916 | 1 014 544 | 800 778 | 591 870 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 462 643 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 333 731 | 5 518 609 | 4 866 079 | 4 193 862 | 3 720 655 |
| Kassa & bank | 4 315 236 | 5 518 609 | 4 784 931 | 1 082 565 | 1 248 880 |
| Summa tillgångar | 5 796 374 | 5 518 609 | 4 866 079 | 4 193 862 | 3 720 655 |
| Eget kapital | 5 131 679 | 4 584 922 | 3 844 007 | 3 029 463 | 2 416 235 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 160 695 | 221 687 | 109 072 | 80 399 | 66 420 |
| Soliditet (%) | 95,4 % | 93,3 % | 93,9 % | 92,8 % | 91,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,4 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 756 tkr, en nettomarginal på 70,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 95,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
70,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
14,7 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3688 Konsult ABAB