Aktivt företag
Robur Parkering Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva parkeringsbevakning och annan parkeringsverksamhet samt därmed förenlig bevakningsverksamhet.
- Registrerat
- 17 april 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 80010 Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lötsjövägen 1B
- Postnummer & ort
- 17452 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- Robur Parkering AktiebolagReg 1985-10-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,6 mkr
▼ 17,6 %Årets resultat
563 tkr
▼ 47,8 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 11,9 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 46,9 %Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 39,9 %Totala skulder
841 tkr
▼ 25,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 551 970 | 6 736 793 | 3 846 033 | 3 127 000 | 3 023 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 529 803 | 2 100 413 | 1 614 958 | - | - |
| Personalkostnader | 2 314 290 | 2 727 642 | 893 181 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 058 064 | 1 400 183 | 810 072 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 038 821 | 1 360 790 | 808 897 | 828 000 | 529 000 |
| Resultat före skatt | 714 321 | 1 360 790 | 808 897 | - | - |
| Årets resultat | 563 317 | 1 078 667 | 630 040 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 363 871 | 460 238 | 25 420 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 242 207 | 1 867 851 | 1 980 130 | - | - |
| Kassa & bank | 1 384 337 | 989 200 | 1 665 491 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 606 078 | 2 328 089 | 2 005 550 | - | - |
| Eget kapital | 1 764 678 | 1 201 360 | 752 694 | - | - |
| Långfristiga skulder | 114 042 | 150 328 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 727 358 | 976 401 | 1 252 856 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,0 % | 52,0 % | 38,0 % | 47,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 17,6 % jämfört med 2023, till 5,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 563 tkr, en nettomarginal på 10,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,0 % vid årets slut, upp från 47,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+16,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 010 Gruppen 2 ABAB
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 13K0 ABAB
- 180 Affärsutveckling ABAB