Aktivt företag
Rovent AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget ska bedriva besiktningsverksamhet och rengöring gällande eldstäder och ventilation samt sotningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81222 Skorstensfejarverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norrsten 114
- Postnummer & ort
- 59192 MOTALA
- Registrerat namn
- Rovent ABReg 2016-05-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,5 mkr
▼ 1,3 %Årets resultat
211 tkr
▼ 61,4 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 12,6 %Eget kapital
411 tkr
▼ 28,2 %Soliditet
22,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
729 tkr
▼ 7,2 %Totala skulder
1,4 mkr
▼ 6,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 484 616 | 8 592 149 | 6 556 974 | 6 724 324 | 6 319 647 |
| Övriga externa kostnader | 2 297 027 | 2 193 767 | 2 227 819 | - | - |
| Personalkostnader | 5 940 963 | 5 789 994 | 4 912 949 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 286 121 | 628 085 | −439 535 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 274 845 | 592 481 | −439 739 | 192 404 | 16 772 |
| Resultat före skatt | 274 093 | 589 981 | −439 739 | - | - |
| Årets resultat | 210 582 | 545 959 | −439 739 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 43 774 | 60 388 | 29 452 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 802 238 | 2 051 837 | 1 041 672 | - | - |
| Kassa & bank | 729 451 | 786 213 | 57 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 846 012 | 2 112 225 | 1 071 124 | - | - |
| Eget kapital | 411 372 | 573 290 | 27 331 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 27 730 | 72 279 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 431 388 | 1 508 705 | 971 514 | - | - |
| Soliditet (%) | 22,4 % | 27,2 % | 2,6 % | 18,5 % | 8,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 1,3 % jämfört med 2024, till 8,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 211 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 22,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, skorstensfejarverksamhet (SNI 81222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
51,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
848 tkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB