← Alla branscher · SNI 81222
Största bolagen inom Skorstensfejarverksamhet
De 99 största bolagen med huvudbransch skorstensfejarverksamhet, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
106
Sammanlagd omsättning
675,7 mkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Attunda Sot Och Vent ABBokslut 2024 | 43,5 mkr | +9,9 % | 37 |
| 2 | Skorstensfejarmästare Lars Sundström AktiebolagBokslut 2025 | 41,1 mkr | +7,2 % | 35 |
| 3 | Peter Sotare, Peter Schlein-Andersen AktiebolagBokslut 2025 | 39,5 mkr | +3,8 % | 27 |
| 4 | Sot & Ventilationstjänst i Västerås AktiebolagBokslut 2024 | 28,4 mkr | +7,7 % | 24 |
| 5 | Sotning & Brandskydd i Dalarna ABBokslut 2025 | 26,0 mkr | +10,3 % | 24 |
| 6 | Värmdö Sotningsdistrikt ABBokslut 2024 | 25,2 mkr | +1,4 % | 22 |
| 7 | JO Sotning ABBokslut 2024 | 21,6 mkr | −12,5 % | 22 |
| 8 | Umeå Sotning och ventilation ABBokslut 2025 | 20,9 mkr | +7,3 % | 20 |
| 9 | Sot & Ventgruppen Halland ABBokslut 2024 | 20,1 mkr | +8,4 % | 16 |
| 10 | Sotningsväsendet i Gävle ABBokslut 2024 | 19,0 mkr | +7,0 % | 15 |
| 11 | Sotningstjänst i Väst ABBokslut 2024 | 18,6 mkr | +4,5 % | 17 |
| 12 | ANSS i Malmö ABBokslut 2025 | 17,2 mkr | −13,4 % | 31 |
| 13 | Eskilstuna Sotnings AktiebolagBokslut 2025 | 15,2 mkr | −1,0 % | 6 |
| 14 | Skorstensfejarna Sandviken-Hofors ABBokslut 2025 | 15,1 mkr | +3,0 % | 12 |
| 15 | ATK Driftteknik ABBokslut 2025 | 13,9 mkr | +9,4 % | 7 |
| 16 | Sotarbolaget i Jämtland ABBokslut 2024 | 13,2 mkr | +21,5 % | 14 |
| 17 | Sotarn i Piteå ABBokslut 2025 | 12,2 mkr | −24,7 % | 12 |
| 18 | Sundsvall & Timrå Sotningsdistrikt ABBokslut 2025 | 11,7 mkr | +0,4 % | 18 |
| 19 | Lindesbergs sotningsdistrikt AktiebolagBokslut 2025 | 10,4 mkr | +1,7 % | 8 |
| 20 | Halmstads Sotningsväsende AktiebolagBokslut 2024 | 10,2 mkr | +9,0 % | 12 |
| 21 | Nacka & Tyresö Sotningsdistrikt ABBokslut 2025 | 9,6 mkr | −1,4 % | 8 |
| 22 | Botkyrka Salems Sotningsdistrikt ABBokslut 2024 | 9,5 mkr | −7,6 % | 8 |
| 23 | Öviks Sotningsdistrikt ABBokslut 2024 | 9,2 mkr | +0,6 % | 12 |
| 24 | Sala Sotningsdistrikt AktiebolagBokslut 2025 | 8,9 mkr | +2,2 % | 8 |
| 25 | Sörmlandskustens Sotning och Ventilation AktiebolagBokslut 2025 | 8,7 mkr | −20,1 % | 8 |
| 26 | Rovent ABBokslut 2025 | 8,5 mkr | −1,3 % | 10 |
| 27 | Kalmar Sotning och Ventilation ABBokslut 2024 | 8,3 mkr | +0,5 % | 9 |
| 28 | Malung-Sälen Sotning & Ventilation ABBokslut 2024 | 8,1 mkr | +18,6 % | 6 |
| 29 | Skrået Skorstensfejeri Dalarna ABBokslut 2024 | 7,8 mkr | +5,1 % | 9 |
| 30 | Sotargruppen Ö.Skaraborg ABBokslut 2024 | 6,9 mkr | +14,4 % | 5 |
| 31 | A.HJ Skorstensfejeri i Tanum ABBokslut 2024 | 6,5 mkr | - | 3 |
| 32 | Kinda Sotnings- & Ventilationsservice AktiebolagBokslut 2024 | 5,9 mkr | +6,5 % | 6 |
| 33 | Kungsbacka Sotning & Ventilations ABBokslut 2025 | 5,9 mkr | +3,1 % | 5 |
| 34 | Sollefteå Sotningsdistrikt ABBokslut 2025 | 5,8 mkr | −8,9 % | 6 |
| 35 | GGVV Sotning Ventilation och Energiservice ABBokslut 2025 | 5,5 mkr | −17,5 % | 8 |
| 36 | Bergslagens Sotning och Ventilation AktiebolagBokslut 2025 | 5,5 mkr | −5,6 % | 6 |
| 37 | Kungälvs Sotarna ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | −4,5 % | 5 |
| 38 | SN Sotning ABBokslut 2025 | 5,4 mkr | +0,9 % | 4 |
| 39 | NOMIDA ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +1,5 % | 4 |
| 40 | Ronneby Sotningsdistrikt ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | −14,1 % | 7 |
| 41 | Sotaren i Mjölby/Boxholm ABBokslut 2025 | 5,1 mkr | −3,0 % | 6 |
| 42 | Norra Älvsborgs Sotaren ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | - | 5 |
| 43 | Sotning och ventilation i Kronoberg ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | +17,1 % | 3 |
| 44 | Sotarn i Boden, Överkalix och Övertorneå ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | +14,4 % | - |
| 45 | A.HJ Skorstensfejeri i Strömstad ABBokslut 2024 | 4,7 mkr | - | 4 |
| 46 | Kramfors Sotning & Ventilationssanering AktiebolagBokslut 2025 | 4,6 mkr | +4,4 % | 4 |
| 47 | Sotning & Ventilation i Eksjö ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | - | 3 |
| 48 | Torsby Sotningsdistrikt ABBokslut 2024 | 4,6 mkr | +5,4 % | 5 |
| 49 | Lars-G Andersson AktiebolagBokslut 2025 | 4,5 mkr | +24,9 % | 5 |
| 50 | Skorstensfejarmästarna Öst ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | +38,2 % | 6 |
| 51 | Skorstensfejarmästare Ulf Pettersson AktiebolagBokslut 2024 | 4,4 mkr | +0,8 % | 5 |
| 52 | RD Vent och Brandskydd ABBokslut 2025 | 3,6 mkr | −3,6 % | 1 |
| 53 | Ådalens Brandskydd & Sotning ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +8,5 % | 3 |
| 54 | A. Hj. Skorstensfejeri i Sotenäs ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | +18,5 % | 3 |
| 55 | Lapplands Sotarn ABBokslut 2024 | 2,7 mkr | +11,1 % | 3 |
| 56 | Aktiebolaget Ekerö SotningsdistriktBokslut 2024 | 2,7 mkr | −25,6 % | 1 |
| 57 | Kanalmiljö Mälardalen ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | +7,6 % | 3 |
| 58 | VB Sot AktiebolagBokslut 2025 | 2,5 mkr | - | 3 |
| 59 | SKFM Sverige ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +24,0 % | 2 |
| 60 | Andersen Sotare AktiebolagBokslut 2024 | 2,2 mkr | −32,8 % | 2 |
| 61 | Stockholms Ventilationsrensning ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +38,7 % | 1 |
| 62 | Sotningstjänst & Kamingruppen STHLM ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | −21,0 % | 1 |
| 63 | Mönsterås Sotningsdistrikt ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | −44,8 % | 3 |
| 64 | Robertsfors Sotningsdistrikt ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +1,4 % | 2 |
| 65 | Hörby Sotnings ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | +9,9 % | 3 |
| 66 | Tobias Markström Consulting ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | −3,8 % | 2 |
| 67 | Sotaren Östra Norrbotten ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +2,3 % | 2 |
| 68 | MG's skorstensbesiktningar ABBokslut 2024 | 1,4 mkr | −16,9 % | 1 |
| 69 | Kajssons Älmhult ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +3,6 % | 2 |
| 70 | Hälsinge Ventilationsrengöring ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −18,2 % | 1 |
| 71 | Sotarmästare Robert Bergman ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −3,1 % | 2 |
| 72 | Grip en Sotare ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −78,4 % | 2 |
| 73 | Jocke Sotare ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | −13,4 % | 1 |
| 74 | Sotaren i Vindeln ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | +3,3 % | 1 |
| 75 | AB Sotning & Ventilationsservice SmålandBokslut 2025 | 1,1 mkr | −15,6 % | - |
| 76 | Skorstensfejarmästare Ove Nyström AktiebolagBokslut 2025 | 979 tkr | −8,3 % | 1 |
| 77 | Ale Sotningsdistrikt AktiebolagBokslut 2025 | 960 tkr | +3,8 % | 1 |
| 78 | Lidbacken Energi ABBokslut 2025 | 905 tkr | - | 1 |
| 79 | Växthus & Uterum i Väst ABBokslut 2024 | 857 tkr | −72,8 % | 1 |
| 80 | Vasa Ventilation MHJ ABBokslut 2024 | 704 tkr | - | 3 |
| 81 | PB Ekonomi ABBokslut 2024 | 675 tkr | +7,3 % | 1 |
| 82 | Ventilation & Skorstenskontroll i Örebro ABBokslut 2025 | 659 tkr | −9,2 % | 1 |
| 83 | Elvima Ventilation ABBokslut 2025 | 635 tkr | −15,0 % | 1 |
| 84 | DoFo Sot & Bygg ABBokslut 2025 | 605 tkr | - | 1 |
| 85 | S U Sjögrens alltjänst aktiebolagBokslut 2025 | 429 tkr | +52,5 % | - |
| 86 | Sotarn Lindberg ABBokslut 2025 | 384 tkr | +100,5 % | 1 |
| 87 | Adler Group ABBokslut 2024 | 332 tkr | −25,6 % | 1 |
| 88 | Lasse Sot & Vent i Motala ABBokslut 2025 | 324 tkr | −8,4 % | 1 |
| 89 | Skorstensingenjörn i Skellefteå ABBokslut 2025 | 279 tkr | −61,3 % | 1 |
| 90 | Hultsfred Sotnings ABBokslut 2025 | 231 tkr | +0,6 % | 0 |
| 91 | Mariestadssotaren ABBokslut 2025 | 180 tkr | 0,0 % | - |
| 92 | Skorstensfejar'n 1640 ABBokslut 2025 | 121 tkr | −33,3 % | - |
| 93 | Monoflax ABBokslut 2025 | 115 tkr | +6,7 % | 1 |
| 94 | Sollentuna Sotningsdistrikt AktiebolagBokslut 2025 | 73 tkr | −86,1 % | - |
| 95 | Sotarna i Strömstad & Tanum ABBokslut 2024 | 72 tkr | −91,9 % | 0 |
| 96 | Lysekilssotaren AktiebolagBokslut 2025 | 55 tkr | - | 0 |
| 97 | Sjöling & Welin ABBokslut 2025 | 54 tkr | −77,6 % | - |
| 98 | Solna-Sundbyberg Renare Kanaler AktiebolagBokslut 2025 | 37 tkr | −76,6 % | 2 |
| 99 | Gnesta Sotning AktiebolagBokslut 2025 | 23 tkr | −85,1 % | - |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.