Aktivt företag

Ryggrörelsen Network Care Center AB

AB Org.nr 5590817895
← Tillbaka

Översikt

Bolaget bedriver hälsovård med legitimerad kiropraktik inriktning. Dessutom utför bolaget utbildning av kiropraktorer huvudsakligen i Europa, som extern konsult.

Registrerat
25 oktober 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
Bransch (SNI)
SNI 85599 Annan övrig utbildning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
12248 ENSKEDE
Registrerat namn
Ryggrörelsen Network Care Center ABReg 2016-10-25

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,7 mkr
▲ 13,1 %
Årets resultat
253 tkr
▲ 48,8 %
Tillgångar
518 tkr
▲ 18,7 %
Eget kapital
367 tkr
▲ 16,8 %
Soliditet
71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
374 tkr
▲ 17,0 %
Totala skulder
150 tkr
▲ 23,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 746 370 1 543 917 1 156 441 911 000 617 000
Övriga externa kostnader 579 271 583 398 422 853 - -
Personalkostnader 838 905 739 890 689 901 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 318 205 211 933 34 591 - -
Resultat e. fin. poster 318 313 213 442 34 849 −9 000 113 000
Resultat före skatt 318 313 213 442 34 849 - -
Årets resultat 252 725 169 828 34 849 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 517 501 435 849 250 613 - -
Kassa & bank 374 197 319 803 207 190 - -
Summa tillgångar 517 501 435 849 250 613 - -
Eget kapital 367 126 314 401 144 573 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 150 375 121 448 106 040 - -
Soliditet (%) 71,0 % 72,0 % 58,0 % 49,0 % 54,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 514 tkr (2020) till 1,7 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 253 tkr, en nettomarginal på 14,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 71,0 % vid årets slut, upp från 49,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+29,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
68,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
873 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Ryggrörelsen Network Care Center AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-01 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Enskede

Andra registrerade bolag med säte i Enskede.

Alla företag i Enskede →