Aktivt företag
S.P. Cross Uppsala AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget skall bedriva försäkringsförmedling samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 7785
- Postnummer & ort
- 10396 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- S.P. Cross Uppsala ABReg 2022-01-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,3 mkr
▲ 51,2 %Årets resultat
2,0 mkr
▲ 227,6 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 238,2 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 384,8 %Soliditet
83,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 1144,9 %Totala skulder
554 tkr
▲ 35,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 347 002 | 5 521 162 | 4 944 000 | 1 117 006 |
| Övriga externa kostnader | 1 743 545 | 1 981 485 | - | 817 726 |
| Personalkostnader | 4 603 338 | 5 155 737 | - | 5 129 319 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 941 202 | −1 551 261 | - | −4 830 039 |
| Resultat e. fin. poster | 1 955 336 | −1 532 732 | −2 122 000 | −4 830 651 |
| Resultat före skatt | 1 955 336 | −1 532 732 | - | −4 830 651 |
| Årets resultat | 1 955 336 | −1 532 732 | - | −4 830 651 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 356 333 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 935 996 | 973 459 | - | 1 618 376 |
| Kassa & bank | 1 744 557 | 140 131 | - | 1 387 029 |
| Summa tillgångar | 3 292 329 | 973 459 | - | 1 618 376 |
| Eget kapital | 2 738 296 | 564 797 | - | 1 219 349 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 554 033 | 408 662 | - | 399 027 |
| Soliditet (%) | 83,2 % | 58,0 % | 54,5 % | 75,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,9 mkr (2023) till 8,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 23,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 83,2 % vid årets slut, upp från 75,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+29,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
71,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB