Aktivt företag
S U Sjögrens alltjänst aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Bolaget skall bedriva transport, catering, samt hantverkshjälp samt värdepappershantering.
- Registrerat
- 25 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81222 Skorstensfejarverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 64993 Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hagåkersgatan 28B
- C/o
- Sonny Sjögren
- Postnummer & ort
- 43141 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- S U Sjögrens alltjänst aktiebolagReg 2022-02-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
429 tkr
▲ 52,5 %Årets resultat
277 tkr
▲ 50,5 %Tillgångar
754 tkr
▲ 13,3 %Eget kapital
629 tkr
▲ 13,9 %Soliditet
83,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
179 tkr
▲ 97,1 %Totala skulder
125 tkr
▲ 10,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 429 265 | 281 561 | 178 584 | 248 723 |
| Övriga externa kostnader | 70 490 | 34 632 | 26 531 | 105 396 |
| Personalkostnader | 6 922 | 1 295 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 348 979 | 240 514 | 145 001 | 792 580 |
| Resultat e. fin. poster | 348 512 | 233 342 | 199 716 | 737 886 |
| Resultat före skatt | 348 512 | 233 342 | 199 716 | 737 886 |
| Årets resultat | 276 625 | 183 797 | 169 846 | 574 096 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 575 000 | 575 000 | 600 000 | 545 340 |
| Omsättningstillgångar | 179 114 | 90 863 | 172 992 | 260 329 |
| Kassa & bank | 179 114 | 90 863 | 167 236 | 253 348 |
| Summa tillgångar | 754 114 | 665 863 | 772 992 | 805 669 |
| Eget kapital | 629 364 | 552 740 | 568 942 | 599 096 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 124 750 | 113 123 | 204 050 | 206 573 |
| Soliditet (%) | 83,0 % | 83,0 % | 74,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 179 tkr (2023) till 429 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 277 tkr, en nettomarginal på 64,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 83,0 % vid årets slut, upp från 74,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, skorstensfejarverksamhet (SNI 81222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
81,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
64,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+52,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+55,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
44,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-11-30)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-11-30)
Registrerad: 2025-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-11-30)
Registrerad: 2024-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-11-30)
Registrerad: 2023-05-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 151 Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 22:22 Invest ABAB