Aktivt företag
Säkerhet Ordningsbevakning SOB Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva bevakningsverksamhet inom Mälardalen och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 februari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 80010 Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 169
- Postnummer & ort
- 19423 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat namn
- Säkerhet Ordningsbevakning SOB AktiebolagReg 1993-02-16
- Registrerat namn
- Roslagens HundbevakningReg 2009-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
33,1 mkr
▲ 42,7 %Årets resultat
3,4 mkr
▼ 4,5 %Tillgångar
13,0 mkr
▲ 8,9 %Eget kapital
3,7 mkr
▼ 3,4 %Soliditet
40,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
29
Medelantal
Kassa & bank
6,4 mkr
▲ 51,5 %Totala skulder
7,3 mkr
▲ 5,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 33 091 251 | 23 195 188 | 21 230 332 | 25 275 566 | 28 471 423 |
| Övriga externa kostnader | 3 153 605 | 3 017 787 | - | - | - |
| Personalkostnader | 21 038 302 | 15 839 332 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 689 213 | 3 372 265 | 2 874 848 | 2 665 478 | 5 251 398 |
| Resultat e. fin. poster | 5 829 897 | 3 499 136 | 2 887 225 | 2 662 174 | 5 244 873 |
| Resultat före skatt | 4 279 897 | 4 499 136 | - | - | - |
| Årets resultat | 3 370 646 | 3 529 291 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 148 883 | 120 011 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 900 549 | 11 860 044 | - | - | - |
| Kassa & bank | 6 395 311 | 4 220 596 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 13 049 432 | 11 980 055 | 9 600 358 | 10 362 551 | 14 738 080 |
| Eget kapital | 3 671 311 | 3 800 665 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 278 121 | 6 929 390 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 40,9 % | 40,0 % | 45,4 % | 49,0 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 21,2 mkr (2022) till 33,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 3,4 mkr, en nettomarginal på 10,2 %.
- Soliditeten var 40,9 % vid årets slut, ned från 49,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+42,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
91,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
29 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Säkerhet Ordningsbevakning SOB Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Upplands Väsby
Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.
- 08 Gruppen 2.0 ABAB
- 08 Undertak ABAB
- 08FS ABAB
- 1 2 3 måleri ABAB
- 100% Hemkomfort Sverige ABAB
- 157Solutions ABAB
- 1Tribe ABAB
- 2 Owners ABAB