Aktivt företag

Salong Polish Perfect AB

AB Org.nr 5591724793
← Tillbaka

Översikt

Skönhetssalong med fokus på hudvård och naglar.

Registrerat
21 september 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Bransch (SNI)
SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
Bransch (SNI)
SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
13642 HANDEN
Registrerat namn
Salong Polish Perfect ABReg 2018-09-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
670 tkr
▼ 16,1 %
Årets resultat
47 tkr
▲ 13662,5 %
Tillgångar
244 tkr
▼ 2,2 %
Eget kapital
170 tkr
▲ 38,5 %
Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
150 tkr
▲ 200,3 %
Totala skulder
53 tkr
▼ 58,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 669 630 797 681 799 825 738 982 599 560
Övriga externa kostnader 304 886 304 865 328 704 370 552 339 761
Personalkostnader 293 028 442 445 429 857 415 479 310 337
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 84 096 −2 472 −13 159 15 281 3 805
Resultat e. fin. poster 81 278 −2 244 −13 008 15 257 3 690
Resultat före skatt 60 298 −244 1 992 15 257 3 690
Årets resultat 47 333 −349 1 292 12 093 2 877
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 51 912 51 912 51 912 51 912
Omsättningstillgångar 244 308 198 003 149 259 183 052 160 860
Kassa & bank 150 397 50 084 33 564 26 090 53 607
Summa tillgångar 244 308 249 915 201 171 234 964 212 772
Eget kapital 170 309 122 976 123 324 122 032 109 938
Långfristiga skulder 0 40 000 0 - -
Kortfristiga skulder 53 019 86 939 75 847 95 932 85 834
Soliditet (%) 77,0 % 49,0 % 62,0 % 57,7 % 58,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 800 tkr (2023) till 670 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 47 tkr, en nettomarginal på 7,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 57,7 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
27,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Salong Polish Perfect AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Handen

Andra registrerade bolag med säte i Handen.

Alla företag i Handen →