Aktivt företag
Sand Castle Music Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall hava musikproduktionsförlag, skivproduktion, konsertverksamhet, försäljning av instrument, pedagogutövning samt idka därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 6 augusti 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svampvägen 140
- Postnummer & ort
- 12263 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Sand Castle Music AktiebolagReg 1987-08-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
230 tkr
▼ 5,6 %Årets resultat
63 tkr
▲ 163,9 %Tillgångar
448 tkr
▲ 55,3 %Eget kapital
185 tkr
▼ 16,8 %Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
360 tkr
▲ 82,9 %Totala skulder
263 tkr
▲ 296,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 230 033 | 243 631 | 297 999 | 318 000 | 150 000 |
| Övriga externa kostnader | 149 479 | 153 471 | 145 187 | - | - |
| Personalkostnader | 110 466 | 233 770 | 216 930 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 660 | −109 273 | 75 547 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 62 695 | −98 092 | 76 716 | −34 000 | −108 000 |
| Resultat före skatt | 62 695 | −98 092 | 76 716 | - | - |
| Årets resultat | 62 695 | −98 092 | 76 716 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 7 457 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 448 229 | 288 681 | 529 122 | - | - |
| Kassa & bank | 360 380 | 197 025 | 424 670 | - | - |
| Summa tillgångar | 448 229 | 288 681 | 536 579 | - | - |
| Eget kapital | 184 883 | 222 187 | 245 279 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 263 346 | 66 494 | 291 300 | - | - |
| Soliditet (%) | 41,0 % | 77,0 % | 46,0 % | 62,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 318 tkr (2023) till 230 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 63 tkr, en nettomarginal på 27,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 41,0 % vid årets slut, ned från 62,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+11,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
33,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
115 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-06-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB